Gusülde Vesvese Nasıl Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gusülde Vesvese Nasıl Olur?

Gusülde vesvese, şeytanın insanı yanıltarak yaptığı ibadetten haz almaması için şeytanın başvurduğu bir oyunudur. Vesveseye kapılan kişi yanlışsız ve hatasız en iyi ibadeti ve ameli yapma zannına kapılır. Bu duruma bir de takva boyutu karışırsa üzerine gelen vesvesenin üzerine üzerine gider ve her gidişte de şeytan aradığını bulduğu için vesvesenin şiddetini artırır. Zaman içerisinde bu vesvesenin boyutu öyle bir seviyeye ulaşır ki, kişi bazen sünneti en ideal anlamda yapmaya çalışırken bir farzı terk eder fakat bunun farkında olmaz. Sürekli “ Acaba bu yaptığım ibadetim kabul oldu mu?” diye kendi kendine sorar ve zamanla ümitsizliğe düşer. Şeytanın da tam istediği ve yapmaya çalıştığı budur. Yani kişinin ümitsizliğe düşmesi ve yaptığı ibadetten haz almamasıdır.


Gusülde Vesvese Nasıl Olur?


Vesveseye kapılmış olan kişi abdest alırken kollarını yıkar fakat yıkadığını o an unutur ve yıkayıp yıkamadığını düşünür ve tekrar başa döner. Bazı durumda da abdestini bitirdikten sonra bir uzvunu yıkamadığını düşünerek tekrar abdest alır. Bu şekilde peş peşe birkaç defa abdest alabilir. Namaz kılan bir kişi namazın kaçıncı rekâtında olduğunu hatırlayamaz. İkinci mi üçüncü mü rekâttayım diye düşünür ve aniden birine karar verir ve hatasından dolayı sevi secde yapar ve selam verdikten sonra yanlış kıldığını düşünerek aynı namazı tekrarlar.


Gusülde Vesvese Geldiğinde Ne yapılmalıdır?


İnsan vesvesenin şeytandan geldiğini bildiği halde vesveseye devam ettiği taktirde büyük vebal altına girmiş olur hatta günah işler. Bu yüzden gusülde vesvese geldiği taktirde “ Ben tüm uzuvlarımı yıkadım” diye düşünmeli ve abdesti bitirmeli. Birkaç defa vesvese geldiği halde vesveseye kapılmıyorsa şeytanla mücadele ediyor demektir ve dik duruşuyla şeytanı alt eder. Şeytanda ümidini keser ve bir daha vesvese veremez. Peygamber Efendimiz gusülde vesvese geldiği taktirde kendinizi vesveseden muhafaza edin diye tavsiyede bulunmuştur. Bu konuyla ilgili bir hadisi şerifte Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:” Abdestte musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (Şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde vesveseden korunun. ”

Gusülde Vesvese Yorumları

soru

ömer

11 Aralık 2017 Pazartesi

gusül abdesti aldıktan sonra hala kişinin üzerinde kurumuş meni kalıntısı kalmışsa gusül olmuş olur mu?

Cevap yaz
cevap

Ubeydullah

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Ömer bey, gusül andesti sonrası kişinin üzerinde kurumuş meni görmesi yasa bulması gusül abdestin doğru alınmadığını gösterir ve abddst kabul olmaz. Bunun için tekrardan bir duş alıp vücudun heryerinin ıslatılıp tertemiz olduğundan emin olarak gusül abdestinizi tazelemeniz gerekir. Allah kabul etsin.

cevap

Pakan

06 Eylül 2018 Perşembe

Gusül olmaz. Gusülün amacı vücudun pislikten temizlenmesidir. Önce güzelce yıkanıp sonra gusül abdesti alınması gerekir.

soru

Ayse

14 Haziran 2017 Çarşamba

En ufak biseyden gusulabdesti alasim geliyor.hastalik derecesine geldi.hersryden huylaniyorum.hersabah ruyamda bisey gordummu acaba diye dusunuyorum.kendimi temiz hissrtmiyorum

Cevap yaz
cevap

Cinan

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Ayşe hanım, huylanıp buluttan nem kapar bir şekilde gusül abdesti almanızın sakıncası yoktur ama sizin işlerinizi aksatmaya neden oluysa gördüğünüz rüya yada her ne ise iyi muhakeme esip değerlendirmeniz gerçekten gusül gerektirip gerektirmediğine karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Allah kabul etsin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Gusül Abdestini Bozan Şeyler

Gusül Abdestini Bozan Şeyler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı?

Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı?

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?

Gusül Abdesti Duası Okunuşu ve Anlamı

Gusül Abdesti Duası Okunuşu ve Anlamı

Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?