Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Adet gören her kadın veya kızın adet bittikten sonra temizlenmesi gerekir. Allah'u Teâlâ gusül abdestini Kuran- ı Kerimin ayeti kerimelerinde açıklayarak farz kılmıştır. Adetten ve temizlenme konusunda geniş yer vermiştir. Adet bitmeden hiçbir kadın namaz kılamaz, Kuran- ı Kerime el süremez ve okuyamaz, oruç tutamaz, Kâbe de ise Kabe- i tavaf edemez, kısacası farz olan hiçbir ibadetini yerine getiremez. Bu neden ile adet biter bitmez gusül abdestini alması şarttır.

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Adet dönemi çok sancılı ve zor bir dönemdir. Yaklaşık olarak beş gün ya da yedi gün sürer. Bu dönemi atlattıktan sonra gusül abdesti almak, kişiyi sağlığına kavuşturacak ve canlığını tekrar kazandıracaktır. Adetin ardından gusül abdesti almak kirlerden uzaklaşmak ve arınmak demektir. Sadece adet döneminde değil, doğum yapan kadınlarda adet gibi bir loğusalık yaşarlar. Bu dönemde birçok ibadetten uzak kalırlar. Bu nedenle bu dönemi atlatan kadınların gusül abdesti alarak temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda cinsel ilişkiye giren erkek ve kadınlarında aynı şekilde gusül abdesti alana kadar, ibadetten uzak kalması ve gusül abdesti alması gerekir.


Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?


Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, almak için öncelikle gerekli ortam ve ihtiyaca göre su hazırlanır. Önce avret yeri temizlendikten sonra sol elin serçe parmağı ile üç kere göbek deliği temizlenir. Daha sonra gusül abdesti alınmadan önce namaz abdesti alınır. Namaz abdesti alınmaya niyet edilerek üç kere ağza su verilir. Daha sonra sağ elle burna genze gidecek kadar su verilir ve sol elle temizlenir. Bu işlemde üç kez tekrarlanır. Daha sonra üç kez yüze su vurulur. Üç kez sağ kola dirseğe gelecek kadar, daha sonra üç kez sol kola dirseğe gelecek karar yıkanır. Daha sonra sağ elle su alınarak başın dörtte biri mest edilir. Daha sonra eller yıkanır ve kulaklar serçe parmağı ile temizlenirken baş parmakla kulağın arkası temizlenir. Daha sonra sağ ayak yıkanır sonra sol ayak yıkanır.

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Namaz abdesti bittikten sonra gusül abdestine niyet edilir. " Niyet ettim Allah'ım senin rızan için gusül abdesti almaya" denir. Üç defa başa su dökülür. Daha sonra sağ kola omuzdan itibaren su dökülür. Bu işlem üç kez tekrarlanır. Sonra sol kola üç defa omuzdan itibaren su dökülür. Daha sonra tüm vücuda iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde vücut ıslatılır. Böylelikle gusül abdesti tamamlanmış olur. Gusül abdestinin farz olması kişinin temizlenmesi ve tek kuru yer kalmayacak şekilde vücudunu ıslatmış olması demektir. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Yorumları

soru

Selda

17 Ocak 2018 Çarşamba

Adetten sonra..gusül alıyorum sonra hep bir damla yine geliyor..ozaman yine mi gusül gerek

Cevap yaz
cevap

Biri

08 Eylül 2018 Cumartesi

Tüy temizliği yapıldıktan sonra gusül abdest alınır mı? Bu yaşıma kadar sürekli adetten ve temizlikten sonra alıyorum merak ettim sormak istedim.

cevap

Evliya

02 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar Selda hanım, eğer adet gününüz 10 günü geçti ise zaten gelen kan kahverengimsi ve çok azdır. Bu durumda adet başlangıcınızdan eğer 10 gün geçmişse gusül almanıza gerek yok. Gelmeye devam eden kan rahim kanalları arasında kalmış kandır. Zamanla yani adet dönemi bitikten sonra bunların dışarıya atılması normal karşılanacak durumdur

soru

ebru

05 Ağustos 2017 Cumartesi

Gusül abdesti almasak ne olur

Cevap yaz
cevap

Temizsan

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba dinimize göre ne kadınların ne de erkeklerin abdestsiz gezmeleri hoş görülmemiş ve aynı şekilde günah sayılmıştır. Gusül abdesti olmadan gezilmesine cünüplük hali denilmektedir. Bu nedenle gusül abdestini hiçbir şekilde aksatmamanız ve inanmanız gerekmektedir.

cevap

Periz

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba ebru hamım, gusül abdesti cenabetlikten çıkmak için alınan bir abdest türüdür. Gusül abdesti alınmadığı zaman melekler yanınıza gelmez ve cenabet gezerek günahs girmiş olursunuz. Hiç gerek yoktur gusül abdesti almanız faydalıdır. Allah kabul etsin.

soru

Şilan

29 Ekim 2017 Pazar

Adet bittikten sonra guseul abdesti alininca küpe deliklerine küpe takilmasi durumu varmi

Cevap yaz
cevap

Üzer

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Şilan Hanım, küpe deliklerinin açık olması çok önemlidir. Yani kulağınızda küpe varken abdest almanız pek sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle kesinlikle küpe ve yüzük gibi takılarınızı çıkardıktan sonra gusül abdesti almalısınız.

cevap

İrva

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba , şilan hanım guslün kitabımızda farz olan seklinden biride şudur ki her tarafın da kuruluk kalmayacak şekilde yıkamaktır . Bayanların kulak deliğide bu kuru yere dahil olduğu için Küpeyle ısıtmalıyız . İki tane kulak deliği varsa bir kulakta onlarda bu işlemden geçmelidir . Uygulamanızı tavsiye ederim .

soru

Sıla

28 Haziran 2017 Çarşamba

Avret yeri ve göbek deliğini temizledikten sonra normal abdeste niyet etmeden başladım. Kabul olur mu ki?

Cevap yaz
soru

BÜŞRA

20 Temmuz 2017 Perşembe

Avret yerinden en fazla kaç gün kan akar?

Cevap yaz
soru

selen

30 Ağustos 2017 Çarşamba

benim biteli 2 gün oldu annem gusül abdestini başka bi dilde aldığı için ben alamadım o yüzden bugun aldım günah olurmu?

Cevap yaz
cevap

Muhib

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, selen hanım bilmediğimiz şeylerden sorumlu değiliz ama bu demek değil ki araştırıp öğrenmemek anlamına gelmez. Bence bitttiği an itibariyle alınız guslünüzü geciktirmeyin allah muhafaza, gusül almak, üç kere ağza su vermek, üç kere burna su vermek, ve bütün azalarımızın kuru kalmayacak şekilde suyla ıslatmaktır, kulak deliğide dahildir, farz olandır.

soru

Sanane

11 Eylül 2017 Pazartesi

İğne ucu kalmayacak kadar olması şart mı

Cevap yaz
cevap

Besime

04 Eylül 2018 Salı

Evet şarttır. Zaten gusül abdesti almak için banyo ediyoruz. Eğer tırnaklarında oje yoksa yada küpe, piercing gibi aksesuarlarını hareket ettirip suyla ıslanmasını sağlıyorsan kuru bir yerinin kalacağını düşünmüyorum.

soru

...

05 Ocak 2018 Cuma

Adetl liy ken de gusul abdestti alinir

Cevap yaz
cevap

Binalp

23 Ağustos 2018 Perşembe

Adet halindeyken gusül abdest alınır. Ama tekrar tekrar kan geleceğinden defalarca gusül alması gerekir. Bunun sağlıklı olmayacağını belirtmek isterim. Yani adet bitmeden gusül abdesti alınmaması gerekir. Adet gören her kadın veya kızın adet bittikten sonra temizlenmesi gerekir. Zaten adet süresi 5 ile 7 gün arasında sürmektedir. Bunun için kolaylık sağlanmıştır.

soru

Elanur

05 Mart 2018 Pazartesi

Eğer gusul abdesti almayı unuttuysak amacımız geçerli olurmu?

Cevap yaz
cevap

Senay

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba elanur hanım, adet dönemini bittikten sonra temizlenmek için niyet edip gusül abdesti alınması farzdır. Allah kabul etsin.

soru

çiçek buketi

20 Mayıs 2018 Pazar

ben tam anlamadım nasıl onları yaparken hhiç dua okunmayacakmı

Cevap yaz
cevap

Felah

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba çiçek hanım, gusül abdesti adet dönemi içerisinde alınmaz ama adet gittikten sonra temizlenmek için niyet edilerek gusül abdesti alınır. Allah kabul etsin.

soru

HACI

06 Haziran 2018 Çarşamba

Allah sizden razı olsun çok işime yaradı bilgiler

Cevap yaz
cevap

Azad

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Adet dönemi kadınların 4 ile 8 gün arası kanamalarının olduğu bir süreçtir. Bu dönem de kadınlar oldukça sancılı ve zor günler geçirmektedir. Bu dönem bittiği zaman gusül abdesti almaları gerekmektedir. Gusül abdesti vücudun tamamının su ile temizlenmesidir. Bu sebeple her ay adet dönemi sonun da kişi gusül abdesti alarak temizlenmelidir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni