Gusül Abdesti Duası Okunuşu ve Anlamı
11 Temmuz 2024

Gusül Abdesti Duası Okunuşu ve Anlamı

Gusül Abdesti Duası

Gusül abdesti, İslam dininde temizlenme ve arınma amacıyla alınan önemli bir ibadettir. Cenab-ı Hak, "Eğer cünüp iseniz yıkanıp temizlenin" buyurmaktadır. Gusül, yıkanmak anlamına gelir ve aynı zamanda boy abdesti olarak da bilinir. Gusül abdesti almak, Allah'ın bir emridir ve bu ibadeti yerine getirmek her Müslüman'ın sorumluluğundadır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusle başlarken niyet etmek gereklidir. "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diyerek niyet edilir. Gusül abdesti sırasında özel bir dua okunması şart değildir. Ancak, abdest almadan önce besmele çekmek ve içinden niyet etmek önemlidir.

Gusül Abdesti Alınması Gereken Durumlar

  • Ergenlik çağına gelen Müslüman erkek ve kadınların cünüp olduklarında
  • Adet döneminin bitiminde kadınların
  • Lohusalıktan çıkan kadınların

Cünüplük Nedir?

Cünüplük, kişinin cinsel ilişki veya ihtilam (rüyada cinsel ilişki) sonucu manevi olarak kirlenmiş olması durumudur. Cünüp olan kişi, yıkanmadığı sürece ibadet yapamaz ve belirli dini faaliyetlere katılamaz. Cünüp olarak dolaşmak, dinen uygun görülmez ve kişinin manevi zırhı eksik olduğu için çeşitli sıkıntılar yaşayabileceği düşünülür. Cünüp olan kişinin bir an önce gusül abdesti alması gerekmektedir.

Gusül Abdesti Duası

"Bismillahirrahmanirrahim"

"Rahman ve Rahim Olan Allah'ın adıyla; 'Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve'l yevmi'l-ahiri ve bi'l-kaderi, hayrihi ve şerrihi mina'llahi Teâlâ ve'l-ba'sü ba'de'l mevt. Haggun, Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasulühü.'"

Duanın Anlamı

Ben Allah-u Te'ala'ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah'u Te'ala'nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şahadet ederim ki, Allah'u Te'ala'dan başka ilah yoktur ve yine şahadet ederim ki, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) O'nun kulu ve peygamberidir.

Gusül Abdestinin Fazileti

Gusül abdesti, manevi temizlik ve arınma sağlar. Hadis-i şeriflerde belirtildiği üzere, gusül abdesti insanı günahlardan korur ve belalardan uzak tutar. Abdest suyu, kişinin günahlarının affedilmesine vesile olur ve manevi huzur sağlar. Abdestli bir şekilde yaşamak, kişinin ibadetlerinin kabulüne ve Allah'ın rahmetine mazhar olmasına yardımcı olur.

Allah (C.C.) kabul etsin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Gusül Abdesti Nasıl Bozulur

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak

Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?

Cünüp Nedir? ve Cünüpken Neler Yapılamaz?