Gusül Abdesti Sünnetleri Nelerdir?
06 Temmuz 2024

Gusül Abdesti Sünnetleri Nelerdir?

Gusül Abdesti Sünnetleri

Gusül abdestinin sünnetlerini yerine getirmeden farzlarını yerine getiren kişinin abdesti kabul olur. Ancak, her farzın işlenmesinde sünnetleriyle birlikte işlenmesinin ayrı bir sevabı vardır. Bu nedenle gusleden kişi de sünnetlerine riayet ettiği takdirde hem sünnet sevabı alacak hem de niyetinden dolayı Allah'ın (C.C.) ve Peygamber Efendimizin hoşnutluğunu kazanacaktır. Çünkü İmam-ı Malik'ten (S.A.) nakledilen bir hadiste Resül-i Ekrem şöyle buyurmuştur: "Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın (C.C.) Kitabı ve Resul'ünün sünnetleridir." Sünnet demek, Peygamber Efendimizin yaptıklarını yerine getirmek demektir. Gusül abdesti alan kişilerin aşağıdaki maddelere uyarak abdestini almalarıyla hem abdestten kaynaklanan sevabı alacaklar hem de sünnet işledikleri için ayrıca sünnet sevabı alacaklardır.

Gusül Abdestinin Sünnetleri

  • “Euzü Besmele” çekildikten sonra, "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet ederek başlamak sünnettendir. Besmele ve niyetin gusül abdesti almaya başlandığı anda yapılması ayrıca sünnettir.
  • Kişinin avret mahallini yani edep yerleri dediğimiz yerlerin yıkanması gusül abdestinin sünnetlerindendir.
  • Gusül abdestinin farzlarını yerine getirilmesinden sonra üç defa baştan sona, üçer defa sağ ve soldan dökülmek üzere tüm bedenin ıslanmasını sağlamak sünnetlerdendir. Bunu yaparken sırayı takip etmek ayrıca sünnettendir. Önce baş, sonra sağ ve sonra sol olmak üzere. Su ilk döküldüğü zaman bedenin tümünü ellerle ovalamakla sünnete uyulmuş olunur.
  • Boy abdestinin alındığı yerde su birikiyorsa, örneğin bir duş kabinin içindeyseniz ve duş kabinin içi su doldu ve ayaklarınızın üstünü ıslatacak kadar su birikmişse, bu şartlarda gusül abdestine niyetlendiyseniz ayaklarınızı da duş kabininden çıkarken ayrıca yıkamanız gerekmektedir. Bu işlemi yani ayak yıkamayı en sona bırakmak ayrıca sünnettendir. Peygamber Efendimiz zamanında tabi ki duş kabini yoktu ama Efendimiz bunu su birikintisi olarak anlatmıştır.
  • Gusül abdesti alırken ne çok fazla su kullanmak ne de az suyla gusletmemek sünnettendir.
  • Gizli bir yerde yıkansa bile avret yerlerini kapalı tutmak sünnettendir.
  • Gusül bittikten sonra kurulanmak ve giyinmekte acele etmek gusül abdestinin sünnetlerindendir.

Gusül abdestinin sünnetlerine riayet etmek, kişinin ibadetini daha değerli kılar ve sünnet sevabı kazanmasına vesile olur. Sünnetler, Peygamber Efendimizin yaşantısına uygun hareket etmek ve onun izinden gitmek anlamına gelir. Bu nedenle, gusül abdesti alırken sünnetlere dikkat etmek, ibadet bilincini artıracak ve manevi temizliği pekiştirecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mezi Gusül Gerektirir  mi?

Mezi Gusül Gerektirir mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gusül Abdesti Farzları Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

Gusül Abdesti Farzları Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

Gusül Abdesti Sünnetleri Nelerdir?

Gusül Abdesti Sünnetleri Nelerdir?

Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur?

Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek

Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak

Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak