Gusül Abdesti Neden Alınır?
08 Temmuz 2024

Gusül Abdesti Neden Alınır?


Gusül abdesti, tüm vücudun iğne deliği kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmasını gerektiren bir temizlik ibadetidir. Bu abdesti gerektiren durumlar arasında cinsel ilişki, hayz (adet) ve nifas (lohusalık) dönemi sonları, şehvetle meninin yerinden oynaması gibi haller bulunmaktadır. Gusül abdesti, İslam dinindeki temizlik ve arınma ritüellerinden biridir ve belirli durumlarda zorunludur. Gusül abdesti, hem fiziksel hem de ruhsal temizliği amaçlar.

Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Haller Nelerdir?

 • Cinsel ilişki sonrasında veya farklı sebeplerden dolayı meninin vücuttan dışarı çıkması gusül abdestini gerektirir.
 • Hayz ve nifas (lohusalık) dönemlerinde, bu dönemlerin bitiminde gusül abdesti almak gerekmektedir.
 • Şehvetle yerinden çıkan meni idrar yolunda kalıp şehvet anında çıkmasa ve idrarı yaptıktan sonra meni çıksa, bu durumda şehvetsiz meni çıkmış olsa da gusül abdesti almak İmam-ı Azam ve İmam-ı Muhammed'e göre gereklidir. İmam-ı Yusuf'a göre ise gerek yoktur.
 • Bakmak veya dokunmaktan dolayı şehvetle gelen meniden dolayı gusül abdesti almak gereklidir.
 • Bir çiftin oynarken erkek penisinin sünnetsiz yuvarlak ucu kadının haznesine girdiği takdirde, meni gelmese bile gusül abdesti almak gereklidir.
 • Arkadan yanaşmak dinimizde haramdır. Ancak bu haramı işleyerek kadına arkadan yaklaşan erkek, anüse girdiği takdirde meni gelmese de gusül abdesti alması gerekir.
 • Uykudan uyanan kişi çamaşırını ıslak gördüğünde rüyasında ihtilam olduğunu hatırlamıyorsa ve bu ıslaklığın meni olduğunu biliyorsa gusletmesi gerekir. Ancak mezi mi meni mi olduğuna karar veremiyorsa her ihtimale karşı gusül abdesti alması gerekir.
 • Sarhoş veya bayılmış kişi uyandığında çamaşırında meni bulsa gusletmesi gerekirken, mezi bulsa gusletmesine gerek yoktur.
 • Cinsel ilişkiye giren veya ihtilam olan kişi gusül abdesti almadan önce uzun zaman beklemeli veya yürümelidir. Eğer ihtilam olduktan hemen sonra gusül abdesti alsa ve abdestten sonra idrarını yapsa ve idrardan sonra kalıntı meni gelse tekrar gusül abdesti alması gerekmektedir.
 • Şehvet olmadan, darbe sonucu veya ağır yük kaldırma sonucu çamaşırda meni görülse gusül abdesti almaya gerek yoktur.
 • Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek üzere yaşanan bir cinsel ilişkide, eğer erkekten meni gelmemişse gusletmesine gerek yoktur. Çünkü bekaret sünnet yerine kadar duhule engel olmuştur.
 • Bir kadın cünüp olduktan sonra hayz olsa, hemen gusül abdesti almasına gerek yoktur. Hayz bittikten sonra tek gusül abdesti alması cünuplükten çıkması için yeterlidir.

Hadisler ve Rivayetler

Ebu Said (R.A) anlatıyor: "Resulallah (s.a.v.) Ensar'dan birini bir kişiyi göndererek yanına çağırttı. Ensar başından sular damlaya damlaya geldi. Resulallah (s.a.v.): "Herhalde sana acele ettirdik" buyurdu. Ensari: "Evet, ey Allah'ın Resulü" deyince, Resulallah (s.a.v.): "Acele ettirilir veya inzal olmazsan gusletmen gerekmez. Sadece abdest alman yeterli olur" buyurdu.

Bir başka rivayette Hz. Aişe (R.A) anlatıyor: Resulallah'a bir kimse sabah kalktığında elbisesinde ıslaklık bulsa ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi diye soruldu. Resulallah (s.a.v.): "Evet, yıkanmalıdır." diye cevap verdi. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık görmeyen kişi hakkında soruldu. "Ona gusül gerekmez" dedi. Ümmü Süleym (R.A.) sordu: "Bunu kadın görse, kadına gerekir mi?" Buna da: "Evet, kadınlar erkeklerin emsalleridir" diye cevap verdi.

Gusül Abdesti Almanın Önemi

Gusül abdesti, İslam dininde temizliğin ve arınmanın önemli bir parçasıdır. Hem fiziksel hem de ruhsal temizliği sağlar. Bu nedenle, gusül abdesti gerektiren durumları bilmek ve bu ibadeti doğru bir şekilde yerine getirmek, Müslümanların dini sorumluluklarından biridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tunay

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Affedersiniz de ergen olarak 31 cektım.Pardon ama yanı gusul almalıyım demı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tunay, gusül almalısın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Mezi Gusül Gerektirir mi?

Mezi Gusül Gerektirir mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua

Gusül Abdesti Neden Alınır?

Gusül Abdesti Neden Alınır?

Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır?