gusulabdesti.gen.tr https://www.gusulabdesti.gen.tr Gusül Abdesti, Gusül Abdesti Nasıl Alınır? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, gusulabdesti.gen.tr Wed, 10 Jul 2013 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-alirken-idrar-kacirmak.html Thu, 22 Nov 2018 14:29:40 +0000 Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak; baştan aşağı vücudun heryerini hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaya gusül denir. Ergenlik çağına gelmiş her Müslüman erkek ve kadının gusül ab Gusül Abdesti Alırken İdrar Kaçırmak; baştan aşağı vücudun heryerini hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaya gusül denir. Ergenlik çağına gelmiş her Müslüman erkek ve kadının gusül abdesti (boy abdesti) alması gereken durumlar vardır. Bunlar; cünubluk, yani cinsi münasebet, ihtilam ve hangi şekilde olursa olsun meninin şehvet ile vücudun dışına çıkması. Hayız, kadının adet hali ve nifas, lohusalık halinin sona ermesi. Bu durumlarda gusletmek farzdır. Namaz için alınan abdeste "küçük abdest", gusle ise "büyük abdest" denir. 

Guslün farzı üçtür. Bunlar; 
 •  Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak,
 •  Buruna su çekmek ve iyice yıkamak,
 •  Tepeden tırnağa kadar bütün vücudu yıkamak.
Gusül abdestinde vücut yıkanırken, iğne deliği kadar bir yer bile kuru kalmaması gerekir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Bu sebepten dolayı kulaklar, göbek çukuru, saç, bıyıklar ve sakal dipleri iyice yıkanmalıdır. 

Guslün sünnetleride vardır. Bunlar da;
 •  Gusle niyet ve besmele ile başlamak,
 •  Avret yerlerini yıkamak ve vücutta herhangi bir yerde pislik varsa temizlemek,
 •  Gusül almadan önce abdest almak,
 •  Abdest aldıktan sonra önce üç kere başa, sonra üç kere sağ ve üç kere sol omuza su dökerek bütün bedeni iyice ovuşturmak,
 •  Suyun çok az kullanmamak ya da çok fazla kullanıp israf etmemek,
 •  Yıkanılan yer ne kadar tenha olursa olsun avret yerini kapatmak,
 •  Gusül abdesti alırken konuşmamak,
 •  Abdest bittikten sonra vücudu hemen kurutmak yada havluyla kurulamak,
 •  Gusül abdesti aldıktan sonra çabucak giyinmek.
Gusül abdestinin adabı aynı abdest adabı gibidir. Sünnet ile alınan gusül abdestinden sonra, abdest bozucu herhangi bir sebep olmadıkça namaz kılınabilir ve Kur'an okunabilir.  Gusül abdesti alırken idrar kaçırılırsa, bu şekilde namaz kılınamayacağından ya da Kur'an olunamayacağından dolayı abdest tazelemek gerekir. Gusül tamam olmuş olsa dahi bu şekilde namaz kılınamaz. Bunun haricinde, temizlik yapılan, yıkanılan yere idrar yapmak mekruhtur.
]]>
Kadınlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/kadinlarda-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Fri, 23 Nov 2018 04:38:04 +0000 Kadınlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Gusül yıkamak anlamına gelir. Dinde gusül bütün bedenini yıkamak diğer bir değimiyle boy abdesti almak anlamına gelir. Bu abdeste Taharet-i Kübra anlamına da gelir. Böyle b Kadınlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Gusül yıkamak anlamına gelir. Dinde gusül bütün bedenini yıkamak diğer bir değimiyle boy abdesti almak anlamına gelir. Bu abdeste Taharet-i Kübra anlamına da gelir. Böyle bir abdesti gerektiren şeyin hallerden biri cünüplüktür. Ayrıca kadınlara mahsus olan Hayız ve İstihaza kanının sona ermesi sonucu alınması şart olan bir abdesttir. Cünüplük halini açacak olursak şehvetle meninin gelmesiyle veya cinsel temastan sonra meydana gelen haldır ve bu halde mutlaka ama mutlaka gusül abdesti alınması şarttır. Kısaca gusül abdestinin nasıl alındığından bahsedelim.

Boy abdesti yanı gusül abdesti almak isteyen bir kadın ilk olarak Besmele-i Şerife çeker ve '' Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için gusül abdesti almaya'' diyerek niyet eder ve namaz abdesti alırmış gibi abdestini alır. Bu namaz abdestini açacak olursak Eüzü Besmele çeker ve evvela ellerini üç er defa yıkar daha sonra üç er defa ağızına bolca su alır  ağızını iyice çalkalar. Daha sonra üçer defa bununa su verir ve sol eli ile burnunu sümkürür. Bunun arkasından üçer defa yüzünü yıkar ve üç defa kollarını dirseklerine kadar yıkayıp ovalar. Daha sonra başının 4/1'ını saçlarının dibine su ulaşacak şekilde ıslatır. Bu işlemi de yaptıktan sonra el parmaklarından baş parmak ve işaret parmağı ile kulaklar iyice yukarı aşağı olacak şekilde temizlenir. Kalan diğer üç bitişik parmak ile de enseyi mesh ederiz fakat boyun mesh edilmez daha sonra son olarak ayaklar topukları ile beraber yıkanır ve namaz abdesti almış oluruz. Namaz abdestini alıktan sonra temiz olsalar dahi ön e arka avret mahalli güzelce yıkanır ve üç defa başına üç defa sağ üç defa sol omuzuna su dökülür ve her döküşte ovalanır. Hiç kuru yer kalmayacak şekilde bütün beden ıslatıldıktan sonra göbek çukuru ve küpe deliği de ıslatıldıktan sonra gusül abdesti almış oluruz.  

Kadınlar için gusül abdesti alması şart olan hallerden kısaca bahsedelim.

 • Cünüplük: Cinsi münasebetten sonra yahut uyku halinde iken kadının bedeninden menin gelmesi ile gusül abdesti şart olur.
 • Hayız: Bu hal kadında en erken 9 aşında başlayıp en geç 55 yaşında biter. Bu hale ay başı hali veya adet adı da verilebilir. Kadınlarda bu ha en az 3 gün 3 gece en çokta 10 gün 10 gece görülür. Eğer bu günlerden çok olursa  kişi artık özür hükmüne girer yanı 10. günün sonunda gusül abdestini alır ve artık temizlenmiş olur eğer hala gelmeye devam ederse o kişinin tekrardan gusül abdesti almasına gerek yoktur sadece ibadet esnasında her vaktin çıkmasıyla onunda namaz abdesti bozulur ve tekrardan abdest alması icap eder.
 • Nifas: Bu hali ise kadının doğum anından sonra rahminden muayyen müddetlerde gelen kandır. Bu kana loğusalık kanıda denilebilir. Bu hal en az 40 gün sürüp daha fazlası için hiç bir hudut yoktur. Bu halde olan bir hanım ibadetlerine devam edebilir. Bu durmayan burun kanı gibidir. İbadet etmesine hiç bir mani yoktur.

Kadınlarda Gusül Abdesti Nasıl AlınırGusül abdestinde farz olan şeyler 3 tanedir;

 • Ağza 3 defa su alıp boğazına kadar gelecek şekilde iyice çalkalamak.
 • Burnuna 3 defa su çekip her çekişten sonra sol el ile sümkürmek. (Sağ el ile sümkürmek mekruhtur.)
 • Bütün bedeni iğne ucu kadar dahi kuru yer kalmayacak kadar yıkamak.

Gusül abdestinde sünnet olan şeyler 8 tanedir;

 • Gusül abdesti almaya niyet etmek.
 • Gusül abdesti almaya besmele ile başlamak.
 • Vücudunun herhangi bir tarafında pislik var ise onu önceden su ile temizlemek.
 • Gusül abdesti esnasında avret mahallerini her zaman örtülü tutmak.
 • Gusül abdesti almadan önce namaz abdesti almak.
 • Vücuduna 3 defa su dökmek ve her döküşte ovalamak
 • Vücuduna suyu dökmeye baştan başlamak daha sonra sağ ve sol omuza dökmek.
 • Gusül abdesti sırasında ayağının altına su b]]> Gusül Abdesti Bayan https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-bayan.html Sat, 24 Nov 2018 00:25:29 +0000 Gusül Abdesti Bayan, Gusül abdesti otuz iki farzdan biridir. Gusül abdesti kadın ve erkeğe farzdır. Gusül abdesti alınmadan namaz kılınmaz, oruç tutulmaz yani hiç bir dini görev yerine getirilemez. Gusül abdesti bir anlamda da t Gusül Abdesti Bayan, Gusül abdesti otuz iki farzdan biridir. Gusül abdesti kadın ve erkeğe farzdır. Gusül abdesti alınmadan namaz kılınmaz, oruç tutulmaz yani hiç bir dini görev yerine getirilemez. Gusül abdesti bir anlamda da temizlik demektir. Kadın ve erkeğe göre alınma şekilleri değişiktir. Gusül abdesinin farzı üçtür. Şimdi biz kadınlarda gusül abdesti gerektiren halleri ve nasıl alınması gerektiğini öğrenelim.

  Bayanlarda gusül abdesti

  Adet hali: Kadınlar ergenlik çağına geldikleri zaman kadınlara özel bir hal olur. Buna adet hali denir. Adet hali kimi kadınlar da yirmi günde bir, kimi kadınlar da ise ay da bir olur. Bu adet hali elli yaşına kadar devam edebilir. 
  Adet hali kadından kadına değişen bir durumdur. Kimi kadınlarda en azı üç gün, kimi kadınlar da ise en çoğu on gün olarak değişir. Bu süre içerisinde sürekli akıntı olması şart değildir. Gün içerisinde ara sıra oluyor ise bile adet hali sayılır. Eğer adetiniz on günden fazla, üç günden az oluyor ise gusül yapıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz. Çünkü bu özür kanamasıdır. 
  Adet haliniz normal bir şekilde irerleyip adetiniz bitince kadın için gusül yapmak farzdır. Kadınlar adet gördükleri günlerde kılmadıkları namazı kaza etmezler çünkü Allah bağışlamıştır. Ama Ramazan ayında tutmadıkları orucu kaza etmeleri gerekir.

  Lohusalık hali: Çocuk doğuran kadınlar da meydana gelen özel bir duruma lohusalık hali denir. Lohusalık hali kadının çocuğu doğurmasından başlar en fazla kırk gün sürer. Lohusalık hali kırk günden öncede sona erebilir. Bu durum da olan bir kadın gusül abdesini alır ve ibadetlerine devam eder. Kırk gününün tamamlanması beklenmez. Lohusalık hali bazen bir süre akıntı kesilir ve sonra devam eder. Akıntının kesildiği bu günler de lohusalık halinden sayılır. Lohusalık hali bitince gusül abdesi almak farzdır. Kadın bu günler de tutamadığı orucu kaza eder. Kılamadığı namazları kaza etmesi gerekmez.

  Gusül Abdesti BayanGusül abdesti Bayan Nasıl Alır

  Bayanların özel hali bitince ve cinsi yaklaşımda bulundukları zaman gusül yapmaları farzdır. Bayanlar gusül abdestini almadan önce banyoya girmeden besmele çekerler ve sol ayak ile banyoya girer. Banyoya girdikten sonra eğer tırnakları uzun ise tırnağını keser. Koltuk altı ve özel bölgelerinde kıllanmalar varsa temizlenir. Sonra eller yıkanır ve edep yerleri yıkanır. Sonra sağ avucuna su alır ve ağzına verir ağzında suyu boğazına kadar iyice çalkalar. Bu işlemi üç defa yapar sonra da yine sağ eli ile burnuna burnuna iyice su çeker ve sol eli ile sümkürür.
  Sonra yıkanmaya başlanır. Yıkanırken vücudunda iğne ucu kalmayacak şekilde yıkanmalıdır. Yıkanır iken dikkat etmesi gereken yerleri, göbek boşluğu, kulak iç kıvrımları, küpe delikleri, saç dipleri,  eğer kilolu ise göbek altı bu yerleri ovalayarak su değdirmesi gerekir. Ve böylelikle gusül abdestini tamamlamış olur.
  ]]>
  Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/safilerde-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Sat, 24 Nov 2018 20:20:24 +0000 Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Şafi Mezhebinde Guslün Farzları üçtür. Bu farzlar: Niyet Etmek, vücudun tamamını gusül suyu ile yıkamak, Vücuttaki pisliğin giderilmesi. Şafiler gusül abdesti alırken Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Şafi Mezhebinde Guslün Farzları üçtür. Bu farzlar: Niyet Etmek, vücudun tamamını gusül suyu ile yıkamak, Vücuttaki pisliğin giderilmesi. Şafiler gusül abdesti alırken bu farzları gözetirler. Bunların anlatımı aşağıda detayı ile verilmiştir.

  Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır:

  Şafi Mezhebinde Guslün Farzları üçtür. Bu üç  farz:
  Niyet Etmek: namaz abdesti alır gibi yüzü yıkamadan hemen önce niyet edilir. (Mesela: Guslün farzını edaya niyet ettim) yahut (Niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye) diyerek niyet yapılır. Şafilerde niyetin dil ile yapılması unutulmaması gereken önemli bir durumdur. 

  Vücudun Tamamını Gusül Suyu İle Yıkamak: vücudun çok az bir kısmı bile kuru olmamalıdır. Bundan dolayı suyun vücuda değmesine mani olabilecek şeyler özenle temizlenmeli ve su ile yıkanmalıdır. Mesela göbek ya da yaralardan geriye kalan çukura suyu ulaştırma zorunlu değil. Ancak elden geldiği kadar su ile ıslatılmaya çalışılmalıdır. Parmaktaki yüzük, kulak küpesi ve benzeri diğer takılar çıkarılarak veya oynatılarak altındaki derinin su ile teması sağlanır.

  Vücuttaki Pisliğin Giderilmesi: Gusül alan abdesti alan bir kimse vücudunda kir ve pisliğin kalmadığından çok emin olmalıdır.

  Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl AlınırŞafilere Göre Gusül Abdestinin Alınması: 
  Şafi mezhebinde olan bir kişi yukarıda zikredilen üç farzı yaptığı takdirde gusül abdestini almış olur. 

  Ancak; gusül konusundaki sünnete uygun olan tavsiye şu şekildedir.
  İlk önce Namaz abdesti alır gibi abdest alarak, fakat yüzü yıkamadan önce (Niyet ettim gusül abdesti almaya) diyerek niyet edilir ve namaz abdesti alır gibi bir abdest alınır. Bundan sonra yukarıdaki farzlara dikkat ederek vücut üzerinde ki bulunması muhtemel bütün necaset temizlenir ve vücutta su değmeyen yerin kalmadığından emin olunur.
  Daha sonra önce sağ, sonra sola en sonunda ise başa üç defa su dökün ve bu su dökülürken el ile vücudunuzu sıvazlayın. Şafilerde Gusül Abdestinin bu şekilde alındığı çeşitli kaynaklarda bulunmaktadır.
  Yüce Allah’ımız aldığınız ve alacağınız bütün gusül abdestlerinizi dergâhında kabul buyursun.
  ]]>
  Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-banyodan-once-mi-sonra-mi-alinir.html Mon, 03 Feb 2020 06:04:38 +0000 Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır, Bir çok kişinin bildiği gusül, banyodan sonra alınan gusül abdestidir. Ancak banyodan önce gusül abdestini almak daha uygundur. Gusül abdestini almak vücutta iğne ucu kadar bile k Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır, Bir çok kişinin bildiği gusül, banyodan sonra alınan gusül abdestidir. Ancak banyodan önce gusül abdestini almak daha uygundur. Gusül abdestini almak vücutta iğne ucu kadar bile kuru yer kalmadan bedeni yıkamaktır. Gusül abdesti almak temizlenmek, arınmak ve canlılığın kazanmasını vücuttaki ölü hücrelerden kurtulmak demektir. Bu nedenle banyodan önce de gusül abdesti alınabilir sonrada gusül abdesti alınabilir. 

  Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır, Gusül abdesti almadan önce namaz abdesti alınır. Öncelikle namaz abdestine niyet edilir. " Niyet ettim Allah' ım senin rızan için namaz abdesti almaya " diyerek başlanır. Eller yıkandıktan sonra sağ elle üç kere ağza su verilip gargara yapılır. Daha sonra sağ elle buruna su sevilip genze gidecek kadar, sol elle temizlenir. Daha sonra eller birleştirilip üç kere yüze su dökülür. Daha sonra sağ elin dirseklerine kadar üç kere yıkanır. Sonra sol kolun dirseklerine gele kadar yıkanır. Sağ ele biraz su alınır ve başın dörtte biri mest edilir. Tekrar eller yıkanır ve serçe parmağı ile kulağın içi temizlenir. Aynı anda baş parmak ile kulak arkası temizlenir. Daha sonra geri baş parmak ile serçe parmaklar birleştirilip elin tersi ile ense mest edilir. Son olarak sağ ayak parmak uçları ve parmak araları ile yıkanır. Sonra sol ayak parmak araları ve parmak uçları yıkanarak namaz abdesti tamamlanmış olunur. 

  Gusül Abdesti Banyodan Önce Mi Sonra Mı Alınır, Namaz abdesti alındıktan sonra gusül abdesti alınmaya niyet edilir. " Niyet ettim Allah' ım senin rızan için gusül abdesti almaya " diyerek eller yıkanır ağza su verilip gargara yapılır. Bu işlem üç kere tekrarlanır. Daha sonra sağ elle üç kere buruna genze gelecek kadar su verilip, sol elle temizlenir. Daha sonra sağ kolun omuzlarından başlayarak üç kere su dökülür. Sonra sol kolun omuzlarından başlayarak üç kere su dökülür. En son olarak bütün vücuda iğne ucu kadar bile yer kalmayacak şekilde su dökülerek gusül abdesti alınmış olunur. Banyo yaparken de bütün beden ıslandığı için gusül abdestinden önce veya gusül abdestinden sonra banyo yapmak fark etmez. Önemli olan bütün vücudun kuru kalmamasıdır. 
  ]]>
  Gusül Abdesti Alınırken Okunacak Dua https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-alinirken-okunacak-dua.html Sun, 25 Nov 2018 09:22:31 +0000 Gusül abdesti alınırken okunacak dua, Türkçe'deki diğer bir adı da "boy abdesti" olan gusül abdesti islam dininde herkesin bilmesi gereken en önemli ibadetler arasındadır. Gusül abdesti; 'taharat-i kübra', yani büyük temizlik an Gusül abdesti alınırken okunacak dua, Türkçe'deki diğer bir adı da "boy abdesti" olan gusül abdesti islam dininde herkesin bilmesi gereken en önemli ibadetler arasındadır. Gusül abdesti; 'taharat-i kübra', yani büyük temizlik anlamına gelmektedir. Dinimizin temel taşlarından biri olan gusül abdesti, gerekli durumlarda her müslamana farzdır ve mutlaka uyulması gerekir. Fakat gusülü gerektirecek bir durum olmasa da gusül abdesti almak sünnettir. Vücudun; tepeden tırnağa, hiçbir yerin kuru kalmayacak şekilde yıkanması ile alınan abdesttir. İğne deliği kadar bile, kuru yer kalması durumunda abdestiniz geçerli olmaz. Çünkü; gusül abdestinin farzlarından biridir bu. Diğer farzları ise ağza ve buruna su çekilmesidir.

  Gusül abdest; ister uykuda, isterse uyanık iken herhangi bir cinsel uyarı yada meninin dışarı çıkması sonucu oluşan cünuplük durumunda alunması şarttır. Ayrıca kadınlarda, hayız hali (adet) ve lohusa dönemi sonrası gusül abdesti alınması farz olan durumlardır. Ergenliğe ulaşmış aklı başında her erkek ve kadın bu tür durumlarda  gusül abdesti alması, mutlak suretle gereklidir. Aksi halde; namaz kılmak, Kuran okumak (veya el sürmek), camiye girmek, üzerinde ayet yazılı herhangi birşeye el sürmek, oruç tutmal gibi ibadetleri yerine getiremez.

  Gusül Abdesti Alınırken Okunacak DuaGusül alınırken hangi dua okunur

  Bismillahirrahmanirrahim

  Allah'u Ekber

  Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve'l yevmi'l-ahiri ve bi'l-kaderi, hayrihi ve şerrihi mina'llahi teala ve'l-basü ba'del mevt. Haggun, Eşşedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasulühü.

  Not: Burada yazılan yakın bir okuyuştur. Amentu duasını arapça yazılımından okunmalı

  Amentu Anlamı:

  Ben Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah'ın yarattması ile olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki Muhammed (s.a.v) O'nun kulu ve elçisidir.

  Bu dua sure değildir. İnanmayı ifade eden bir duadır ve abdest alınırken okunmasında sakınca yoktur. Niyet ile birlikte sadece besmele de çekilmesi, gusül abdesti için yeterlidir. Fakat Amentü duası ile yapılan Gusül abdesti ibadetinizi taçlandırmış olursunuz.
  ]]>
  Cünüp https://www.gusulabdesti.gen.tr/cunup.html Mon, 26 Nov 2018 00:55:23 +0000 Cünüp; kelime anlamı olarak Gusül, Gasl ve iğtisal, yıknma anlamındadır. Dini deyim olarak ise Gusül; tüm bedenin yıkanması, boy abdestinin alınması demektir. Bu duruma, büyük temizlik anlamına gele Cünüp; kelime anlamı olarak Gusül, Gasl ve iğtisal, yıknma anlamındadır. Dini deyim olarak ise Gusül; tüm bedenin yıkanması, boy abdestinin alınması demektir. Bu duruma, büyük temizlik anlamına gelen "tahâret-i kübra" da denmektedir. İşte bu boy abdesti almayı gerektiren durumlara ise Cünüplük denir. Ayrıca, kadınlarda da hayız ve nifaz hallerinin sona ermesi de gusülü gerektirir. Cünüblük, şehvet ile meninin atılmasıyla ya da cinsel ilişki sonrasında olur. Cünüplük, şehvetle meninin yerinden ayrılması ve şehvetle meni atılması durumlarında olur ve gusül etmek gerekir. Meninin şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet kesildikten sonrada tekrar meni atılması, İmam Azam ve İmam Muhammed'e göre guslü gerektirir. İmam Ebu Yusuf'a göre bu durumda gusül gerekmez. Bakarak yada dokunarak şehvetle gelen meni yine aynı şekilde guslü gerektiren bir haldir. Rüyada şehvetle ayrılan meninin, şehvet kesildikten sonra akıtılması için organını tutmak ve şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtmak durumunda, soğukta olan yada misafir olanlar için İmam Ebu Yusuf'a uymak kolaylık sağlar. 

  Cinsel İlişki Sonrası Cünüplük

  Sünnet yerinin veya ooölçü kadar bir kısmın girmesiyle (duhülü), erkek yada kadın buluğ çağında ise gusül etmeleri gerekir. Bu durumda meninin gelmesine bakılmaz. Sadece biri buluğ çağına girmiş ise sadece onda cünüplük olur ve ona gusül gerekirken, diğerine gerekmez. Fakat, şüpheyi ortadan kaldırma açısından, özellikle buluğ çağına yaklaşmış ise gusletmeden namaz kılıp, ibadet etmesine izin vermemek gerekir. Sarhoşluk veya bayılma durumundan uyanan bir kişi, üzerinde meni bulursa gusletmesi gerekir. İdrar yaparken, cinsel organ uyanıksa ve bu şekilde meni gelse, yine boy abdesti alması gerekir. 

  Cünüplük için yukarıda belirttiğimiz gibi meninin dışarı çıkması gerekir. Şehvet ile yerinden ayrılan meni, vücudun dışına yada dış hükmü taşıyan yere çıkmaz ise gusül gerekmez. Bakire olan bir kızın bekaretini yok etmeden yapılan bir ilişkide, meni gelmediği takdirde guslü gerekmez. Çünkü ,bekaret sünnet yerine kadar girmeye engel olur. Dövülmek, ağır bir yük kaldırmak ya da yüksekten düşmek sonucunda gelen menide guslü gerektirmez. 

  Cünüplük halini, bir namaz vakti geçirecek kadar geciktirmemek gerekir. Çünkü bir namaz vakti geçirmek demek, namazın kazaya bırakılması demektir bu da câiz olmayıp günahtır. Bu durum konusunda İslam alimleri ikaz yollu uyarılarda bulunmuşlardır. 

  Hayız ve lohusalık halinin bitmesi Kadınların her ay başı gördüğü adet ve doğumdan sonra gördüğü lohusalık hallinin bitmeside yine  guslü gerektirir.

  Cünüp Olan Kişinin Yapamayacağı Şeyler

  Namaz kılamaz, Kuran'ı Kerim'i dokunup taşıyamaz, Kabe'yi tavaf edemez ve üzerinde âyeti kerime yazılı olan herhangi bir şeye dokunamaz, caiz değildir. Bununla birlikte, yine cünüp olan kişi, namaz vaktini geçirmeden işlerini yapabilir, uyuyabilir, yemek yiyebilir. Fakat, ellerini yıkayıp, ağzını çalkalamadan yemek yemesi mekruhtur. Cünüp olan kişinin fırsat bulduğu ilk anda boy abdesti alması gerekir.

  ]]>
  Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/yaraliyken-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Mon, 26 Nov 2018 15:52:04 +0000 Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır, İslamiyet de gusül abdesti büyük bir önem taşır. Gusül abdesti farz bir ibadettir. Mesela, cinsel ilişkiden sonra, kadınların ay hali dediği adet (hayız), loğusalık dönmelerinden sonr Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır, İslamiyet de gusül abdesti büyük bir önem taşır. Gusül abdesti farz bir ibadettir. Mesela, cinsel ilişkiden sonra, kadınların ay hali dediği adet (hayız), loğusalık dönmelerinden sonra gusül abdesti alınması vücudun temizlenmesi ve arınmasıdır. Sağlık açısından da çok önemlidir. 

  Yaralıyken Gusül Abdesti Nasıl AlınırYaralıyken gusül abdesti nasıl alınır

  Vücudun yarıdan fazlası yaralı ise ve yaraya su değmemesi gerekiyorsa, su yaraya zarar verecek gibi ise, normal namaz abdestinin farz olan dört uzvun dan ikisi sağlam ve yara yoksa abdest alıp yaralı olan bölgeleri mesh eder. Eğer yaranın üzerinde sargı bezi, bant veya her hangi bir bez paçası varsa onu üzerinden de mesh edilebilir. Vücudu yaralı kişi hem normal abdesti hem de gusül abdestini alamıyorsa teyemmüm abdesti de alabilir. Kendi onu da yapamıyorsa bir başkası da yardım edebilir. Başka bir anlatımla da yara bezi, bandaj veya bant tarzı sargılarda üzerine sürdüğünüz şeye cebire adı verilmektedir. Böylece alınan abdeste cebire abdest, gusül abdestine de cebire gusül denir. Cebire abdesti hakkında şu söylenmektedir; Yaranın üzeri açıksa veya da yara elinizde ise doktorunuz size sağlığınız için su sürmeyin sakın diye bir öneri sunmuşsa, yaranın iyileşmesini engelleyecekse, o zaman yaranın etrafını yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer ki yara ya su sürmekte bir sakınca yoksa, mesh eder gibi yaranın üzerine su sürüp üzerini de temiz bir sargı bezi veya bantla kapatıp tekrar üzerinden elinizi mesh eder gibi sürmeniz yeterli olacaktır. Ama şöyle de bir durum var ki yara kirli ve pis ise suda yıkanılacak gibi değilse, Abdest de belirtilen gibi zorunluluktan dolayı yaranın etrafı yukarıdan aşağı yıkanması gerekir. Bunu yaparken de yaranın üzeri örtük olmalı ve ıslak elinizi yaraya yani yara üzerine kapatılan sargıya sürmelisiniz. Eğer yaranın üstünü kapatmanız da sakıncalı olacaksa sadece yaranın etrafını yıkamanız da yeterlidir. Önemli olan gusül abdest tini her ne olursa olsun almanızdır. Teyemmüm abdesti almanız da gerekmez. 

  Yukarıda belirtilen nedenler den dolayı abdest veya gusül de alamadıysanız, teyemmüm abdesti alabilirsiniz. Bunun içinde temiz toprak veya temiz kum olmalıdır. Eğer bulamadıysanız toprak veya kuma benzer kireç taşı, siyah mermer taşı, kiremit taşı İle alabilirsiniz. Mücevher taşlarından teyemmüm alınmaz. Kullanılan toprak türü taşlara, elinizi sürdüğünüzde tozunun elinize geçmesi gerekiyor. Normal bir temiz taşla da teyemmüm alabilirsiniz.
  ]]>
  Şafii Mezhebine Göre Gusül Abdesti https://www.gusulabdesti.gen.tr/safii-mezhebine-gore-gusul-abdesti.html Mon, 26 Nov 2018 23:01:25 +0000 Şafii Mezhebine Göre Gusül Abdesti; Şafii mezhebine göre gusül abdesti öncelikle niyet etmek ile başlanır. Niyet edilirken büyük hadesi (ibadet yapmaya engel kirlilik)  kaldırmaya niyet ettim denir. Hades namaz kılmaya engel Şafii Mezhebine Göre Gusül Abdesti; Şafii mezhebine göre gusül abdesti öncelikle niyet etmek ile başlanır. Niyet edilirken büyük hadesi (ibadet yapmaya engel kirlilik)  kaldırmaya niyet ettim denir. Hades namaz kılmaya engel olan bir durumdur. Niyet genelde kalple edilir ama sözlü olarak söylemekte sünnettir. Niyet vücuda suyu ilk değiştirdiği anda yapılır. Niyet öncesinde vücudumuzda yıkadığınız herhangi bir yer varsa onları tekrar yıkamak gerekmektedir. Vücut üzerinde herhangi bir necaset (kir, pislik) varsa önce o temizlenmelidir. Vücudunun tamamını yıkamak suyu tenin ve kılların her tarafına ulaştırmak gerekir. Bir kıl veya bir kıl kadar yıkanmamış bir şey kalırsa gusül geçerli olmaz, bu sözden sonra yıkanmamış bir yer görülürse sadece o bölgenin yıkanması bile kâfidir.

  Şafii mezhebine göre gusül abdesti; Gusül suyun bedenin tamamını yıkayacak şekilde hiç kuru yer kalmadan temizlenmesidir. Gusül gerektiren haller penisin başı veya penisin  geride kalan kısmından başlayarak vajinaya ya da makata girmesi halinde bunu yapan yetişkin ya da küçük de olsa ikisinin de gusül etmesi gerekmektedir. Hz Ayşe annemizden rivayet ettiğine göre iki sünnet yeri birbirinin içine girdiğinde gusül yapmak farz olur. Ben ve Resulullah böyle yaptık. Meninin yani zevk suyunun akması durumunda yada bu durumu hissedildiği hallerde gusül almak şarttır.  Sevgili peygamberimiz tarafından ifade edilmiştir. Uyku ve uyanıklık halinde leziz hissi versin vermesin meni dışarı akmışsa gusül gerekmektedir. Uyku halinde akması halinde yine kişi gusül almak zorundadır. Uyandığında gelen sıvının Meni mi yoksa Mezi mi olduğu arasında şüpheye düşüyorsa yapması zorunlu olmaz. Meni (bel suyu, zevk suyu) olduğuna karar verirse almalıdır. Mezi (cinsel arzunuz olması ile avret yerlerinden gelen az miktardaki sıvıdır.) olduğuna karar verirse almasına gerek yoktur.

  Şafii Mezhebine Göre Gusül AbdestiŞafii mezhebine göre gusül abdesti gerektiren durumlar; Cinsi münasebet, meninin gelmesi, ölüm, aybaşı hali, lohusalık hali, çocuk doğurmak gibi.

  Şafi mezhebine göre guslün sünnetleri;
  • Ağza ve burna su vermek temizlemek,
  • Gusül yapmadan önce abdest almak,
  • Gusül sırasında vücudu ovalamak,
  • Sağ uzvu sol uzuvdan önce yıkamak,
  • Uzuvları üçer defa yıkamak,
  • Uzuvları ara vermeden yıkamak,
  Şafii mezhebine göre sünnette yapılacak kusurlar;
  • Cuma günü gusül yapmak,
  • İki bayram için gusül yapmak,
  • Yağmur duası için gusül yapmak,
  • Güneş ve Ay tutulması için gusül yapmak,
  • Cenaze yıkayan kişinin gusül yapması,
  • Yeni Müslüman olmuş kişinin gusül yapması,
  • Baygınlıktan ayrılan kişinin gusül yapması,
  • Delilikten Şifa bulan kişinin gusül yapması,
  • Hac İhramı için gusül yapmak,
  • Mekke-i Mükerreme ye girmek için gusül yapmak,
  • Arafat'ta vakfe için gusül yapmak,
  • Müzdelife'de gecelemek için gusül yapmak,
  • Şeytan taşlamak için gusül yapmak,
  • Tavaf  için gusül yapmak,
  • Medine-i Münevvere ye girmek için gusül yapmak,
  Şafii mezhebine göre; Cünüp olan kimseye haram olan şeyler, namaz kılmak, Kuranı Kerim okumak, Kur'anı Kerim'e dokunmak, Kabe'yi tavaf etmek, camide durmak gibi durum ve yerlerde cünüp halinde dokunulamaz veya gidilemez. 
  ]]>
  Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/erkeklerde-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Tue, 27 Nov 2018 10:16:21 +0000 Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Şuna bir açıklık getirerek yazıya başlamak lazım. Boy Abdesti (Gusül) Erkekler de ve Bayanlar da aynı şekilde uygulanır. Erkekler için ayrı bayanlar için ayrı bir boy abdesti alma ş Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Şuna bir açıklık getirerek yazıya başlamak lazım. Boy Abdesti (Gusül) Erkekler de ve Bayanlar da aynı şekilde uygulanır. Erkekler için ayrı bayanlar için ayrı bir boy abdesti alma şekli yoktur.

  Gasl, yıkamak demektir. İgtisal ve gusül, yıkanma manasındadır. İslam dininde gusül, Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna büyük temizlik (taharet-i kübra) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınlarda yeni bebek dünyaya getirmiş olanlar (nifas) ve kadınlara mahsus adet (hayz) görmelerinin sona ermesini takiben boy abdesti alması gereklidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişki sonrası hasıl olur. Buna cenabet olmak ta denir.

  Guslü (Boy Abdestini) Gerektiren Haller, Cünüplük; Cinsi münasebet, Uyurken cenabet olmak (ihtilam ) ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması halidir ve guslü gerektirir.

  Gusül Abdestinin Sünnetleri
  • Boy abdestine başlarken niyet etmek.
  • Gusül abdestine besmele ile başlamak.
  • Bedenin herhangi bir tarafında pislik varsa onu önceden temizlemek.
  • Göbek ile diz kapağı arasında kalan (Avret) yeri yıkamak
  • Gusülden önce normal abdest almak.
  • Vücuda üç defa su dökmek ve suyu vücudun her tarafına ulaştırmak.
  • Su dökünmeye baştan (kafadan) başlamak, bunu takiben sağ omuza, arkasından sol omuza dökmek. Su dökmenin her defasında vücudu ovmak ve suyu vücudun her tarafına ulaştırmak.
  • Ayağının olduğu yere su birikmesi halinde, abdest alındığı sırada ayak yıkamasının sonraya bırakılması.
  Gusül Abdestinin Farzları
  • Ağza suyu doluca alıp boğaza kadar çalkalamak.
  • Buruna genze kadar su çekip burnu temizlemek.
  • Bütün bedeni ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
  Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl AlınırErkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  Boy abdesti almak, yani gusletmek isteyen bir kişi önce besmele okuyarak ve ardından Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya der. Elleri bileklere kadar yıkar. Ardından göbek ile diz kapağı arasında kalan yeri yıkayarak temizler. Devamında sağ avucuyla ağza üç kere su alır ve her defasında ağzını boğaza kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avuçla buruna, genze değecek biçimde üç defa su çeker, her defasında temizlemek için sol el kullanılarak burun temizlenir. Bundan sonra normal namaz abdesti alınır gibi abdest alınır. Bunlar yerine getirildikten sonra önce başa, ardından sağ ve daha sonra da sol omuza en az üçer defa olmak şartıyla su döker ve bedeni yıkar. Suyu her dökmeyle beraber elleriyle beden ovuştur ulur. Toplu-iğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın bedenin her tarafı güzelce yıkanır. Boy abdestinde saç, sakal ve bıyık dipleri suyun iyice işlemesi için ovuşturulmalıdır. Göbek deliği, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Bu şekilde gusül abdesti almış olunur. 
  Sıhhatler olsun.
  ]]>
  Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/bayanlarda-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Wed, 28 Nov 2018 00:29:29 +0000 Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Bayanların gusül abdesti, bazı özel durumların sonucunda bütün bedeni toplu iğne deliği kadar bile kuru yerin kalmayacağı şekilde yıkanması ile birlikte boy abdesti almasına denmektedi Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Bayanların gusül abdesti, bazı özel durumların sonucunda bütün bedeni toplu iğne deliği kadar bile kuru yerin kalmayacağı şekilde yıkanması ile birlikte boy abdesti almasına denmektedir. Bayanlarda gusül abdestini gerektiren durumlarda gusül farz; ancak sebep olmadığı halde gusül alınıyorsa bu sünnettir. 

  Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Durumlarda Alınır
  • Bayanlarda gusül almayı gerektiren durumlardan ilki, erkeklerde de farz olan cünüplük halidir. Meni şehvet ile cinsel organlardan çıkıyorsa bu durumda cünüp olunur ve gusül abdesti farz duruma düşer.
  • Bayanların regl halleri bittiği zamanlarda gusül abdestinin alınması farzdır.
  • Hamile olan bayanın lohusalık dönemi bitişinde gusül abdesti alması farz olmaktadır.
  • Ancak eğer bayan absürt olan bir resimden etkilense ve sıvı gelse gusül almasına gerek yoktur.
  • Meni gelmiş olsun veya olmasın cinsel birleşme gerçekleşti ise bayana gusül farz olur. Tabii erkeğe de.
  Bayanlarda Gusül Abdesti Nasıl AlınırBayanlarda Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  Bayanların gusül abdestini nasıl alacağını soranlara aslında namaz abdesti gibi olduğunu söylemek doğru olacaktır. 
  Bayanlarda gusül abdesti almak için bayan ilk önce besmele çeker ve sonrasında " Niyet ederim ki Allah rızası için gusül ve boy abdestini almaya " şeklinde niyet edilir. Niyet ettikten daha sonra namaz kılarken aldığımız normal namaz abdesti alınır. Ancak normal namaz abdestini de almayı bilmeyenler olabileceği için onu da açıklamak doğru olacaktır. 
  • İlk önce eller yıkanmalıdır.
  • Ellerden sonra, 3 kez sağ el ile ağza su verilerek ağız çalkalanmalıdır.
  • Yine sağ el ile 3 kez burna su verilmelidir ancak su genizde hissedilmelidir.
  • Ağız ve burundan sonra yapılacak olan şey yüzü yıkamaktır. Yüzün bütün hepsi ıslanacak bir biçimde 3 kez yıkanır.
  • Daha sonra ilk sağ sonra ise sol kol dirseklere kadar 3 defa yıkanmalıdır.
  • Sağ elin avucu ile başın 4'te 1'ini ıslatacak şekilde mesh edilmelidir.
  • Serçe parmak ile kulak içi yıkanmalıdır.
  • Oradaki 3 parmak ile boyun mesh edilmelidir.
  • En son olarakta ilk sağ ve sonra sol olmak üzere ayaklar yıkanmalıdır.
  Namaz abdesti alındıktan sonra ilk önce baş, ikinci olarak sağdan ve en son olarak soldan 3 defa olmak üzere vücuda su dökülür. Bunun sonrasında dikkat edilmesi gereken yer göbek deliğidir. Serçe parmak ile göbek deliğinin ıslanması sağlanmalıdır. Eğer kulak delik ise, bir ip yardımı ile kulak deliği de ıslatılmalıdır. Uzun saçlı bayanlar saç derilerinin iyice ıslandığından emin olmalıdırlar. Bunun sonucunda bayanlarda gusül abdesti tamamlanmış olur. Umarım bayanlarda gusül abdesti nasıl alınır öğrenilmiştir.
  ]]>
  Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti https://www.gusulabdesti.gen.tr/adet-bittikten-sonra-gusul-abdesti.html Wed, 28 Nov 2018 01:46:32 +0000 Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Adet gören her kadın veya kızın adet bittikten sonra temizlenmesi gerekir. Allah' u Teala gusül abdestini Kuran- ı Kerimin ayeti kerimelerinde açıklayarak farz kılmıştır. Adetten ve temizlenme k Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Adet gören her kadın veya kızın adet bittikten sonra temizlenmesi gerekir. Allah' u Teala gusül abdestini Kuran- ı Kerimin ayeti kerimelerinde açıklayarak farz kılmıştır. Adetten ve temizlenme konusunda geniş yer vermiştir. Adet bitmeden hiç bir kadın namaz kılamaz, Kuran- ı Kerime el süremez ve okuyamaz, oruç tutamaz, Kabe de ise Kabe- i tavaf edemez, kısacası farz olan hiç bir ibadetini yerine getiremez. Bu neden ile adet biter bitmez gusül abdestini alması şarttır. 

  Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Adet dönemi çok sancılı ve zor bir dönemdir. Yaklaşık olarak beş gün yada yedi gün sürer. Bu dönemi atlattıktan sonra gusül abdesti almak, kişiyi sağlığına kavuşturacak ve canlığını tekrar kazandıracaktır. Adetin ardından gusül abdesti almak kirlerden uzaklaşmak ve arınmak demektir. sadece adet döneminde değil, doğum yapan kadınlarda adet gibi bir loğusalık yaşarlar. Bu dönemde bir çok ibadetten uzak kalırlar. Bu nedenle bu dönemi atlatan kadınların gusül abdesti alarak temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda cinsel ilişkiye giren erkek ve kadınlarında aynı şekilde gusül abdesti alana kadar, ibadetten uzak kalması ve gusül abdesti alması gerekir.
   
  Adet Bittikten Sonra Gusül AbdestiAdet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, almak için öncelikle gerekli ortam ve ihtiyaca göre su hazırlanır. Önce avret yeri temizlendikten sonra sol elin serçe parmağı ile üç kere göbek deliği temizlenir. Daha sonra gusül abdesti alınmadan önce namaz abdesti alınır. Namaz abdesti alınmaya niyet edilerek üç kere ağza su verilir. Daha sonra sağ elle buruna genze gidecek kadar su verilir ve sol elle temizlenir. Bu işlemde üç kez tekrarlanır. Daha sonra üç kez yüze su vurulur. Üç kez sağ kola dirseğe gelecek kadar, daha sonra  üç kez sol kola dirseğe gelecek karar yıkanır. Daha sonra sağ elle su alınarak başın dörtte biri mest edilir. Daha sonra eller yıkanır ve kulaklar serçe parmağı ile temizlenirken baş parmakla kulağın arkası temizlenir. Daha sonra sağ ayak yıkanır sonra sol ayak yıkanır.

  Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti, Namaz abdesti bittikten sonra gusül abdestine niyet edilir. " Niyet ettim Allah'ım senin rızan için gusül abdesti almaya" denir. Üç defa başa su dökülür. Daha sonra sağ kola omuzdan itibaren su dökülür. Bu işlem üç kez tekrarlanır. Sonra sol kola üç defa omuzdan itibaren su dökülür. Daha sonra tüm vücuda iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde vücut ıslatılır. Böylelikle gusül abdesti tamamlanmış olur. Gusül abdestinin farz olması kişinin temizlenmesi ve tek kuru yer kalmayacak şekilde vücudunu ıslatmış olması demektir. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/orucluyken-gusul-abdesti-nasil-alinir.html Wed, 28 Nov 2018 20:11:11 +0000 Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Gusül Abdesti (boy abdesti) Allah-ü Teâlâ’nın kullarına buyurduğu bir temizlik şeklidir. Gusül Abdesti tepeden tırnağa hiç kuru yer kalmayacak şekilde kişinin temizlenmesidir. Kadın Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır, Gusül Abdesti (boy abdesti) Allah-ü Teâlâ’nın kullarına buyurduğu bir temizlik şeklidir. Gusül Abdesti tepeden tırnağa hiç kuru yer kalmayacak şekilde kişinin temizlenmesidir. Kadın ve erkeğin cünüplükta (cinsel ilişkiden sonra veya ihtilam ile meninin dışarı çıkması) ve kadınların adet dönemlerinin ve lohusalık halinin son ermesinde durumunda gusül abdesti alması gerekir. Cünüp olanlar hiçbir zaman namaz kılamaz, Kuranı Kerime el süremez ve okuyamaz, kabede tavaf yapamaz, cami ve mescidlere gidemez. 

  Oruçluyken gusül abdesti alınır, orucu bozmaz fakat dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Burun ve boğazdan su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Oruçluyken Gusül Abdesti alındığında gargara yapılırken dikkat edilmeli ve aşırı su kullanılmamalı. Eğer oruçluyken hata ile burnunuza veya boğazına su kaçtı ise kaza gerekir, kefaret gerektirmez.Bilerek ve isteyerek yapılması durumunda kefaret gerektirir. 
  Oruçlu iken cünupluk iki şekilde olmuştur ya uykudayken meni gelmiştir yada gün içerisinde cünup olmuştur. Oruçlu iken kesinlikle cima yapılmamalı( cinsel ilişkiye girmek) yada kendinden cima dışında meni çıkartılmamalıdır. Bu durumda oruç bozulur. Sabah ezanından önce cünüplük oluşmuş ise kesinlikle ezandan önce gusül abdesti alınmalıdır. Eğer sabah ezanından sonra cünüplük oluşmuş ise gün içerisinde gusül edebilir, fakat öğle, ikindi ezanından önce gusül etmesi gerekmektedir. 

  Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl AlınırOruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır  
  • Öncelikle niyet edilir. ‘’ Niyet ettim Allah rızası için gusül abdestimi almaya’’
  • Besmele çekilir.
  • Elleri ve avret yerleri yıkanır. (Avret yeri; kadınlar için koltuk altından diz kapağı altına kadar, erkekler için göbeğinin üstünden diz kapağı altına kadardır) 
  • Sağ eliyle 3 kere ağza su alınır ve çalkalanır. Oruçluyken çok dikkat etmeli boğaza su kaçmamalıdır. 
  • Sağ eliyle 3 kere burna su verilir, temizlenir. Yine oruçluyken dikkat etmeli ve burun ile boğaza su kaçırılmamalıdır. 
  • Daha sonra namaz abdesti alınır 
  • Tüm vücut hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Kulakların için, dış kıvrımları, küpe delikleri, göbek deliği, bıyık ve sakalın ıslanmış olmasına dikkat edilir. 
  • Öncelikle baş olmak üzere sağ ve sol omza birer defa su dökülür ve bu işlem 3 defa tekrarlanır. 
  • Ayaklar altınsa su birikmiş ise, banyodan çıkmadan ayaklar tekrar yıkanır.
  • Sağ ayak ile banyodan çıkılır . 
  • Niyet etmeden tüm vücudu yıkamak ile Gusül abdesti yerine geçmez.
  ]]>
  Gusül Abdesti Nasıl Niyet Edilir https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nasil-niyet-edilir.html Thu, 29 Nov 2018 08:46:59 +0000 Gusül abdesti nasıl alınır, gusül, Yüce Allah'ın emrettiği, maddi ve  manevi temizlenme,  arınmadır. Kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkamaya gusül denir.Gusül gere Gusül abdesti nasıl alınır, gusül, Yüce Allah'ın emrettiği, maddi ve  manevi temizlenme,  arınmadır. Kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkamaya gusül denir.

  Gusül gerektiren haller

  • Cünüplük hali
  • Ergenlik çağında olan kadın ve erkeğin cinsi ilişkide münasebette bulunması
  • Uykuda veya uyanıkken erkek veya kadının belirli organlarından bilinen sıvının gelmesi.
  • Kadınlarda görülen her ay belli zamanlarda görülen regl ( adet ) halinin bitmiş olması.
  • Doğum yapan kadınların lohusalık halinin sona ermesi .

  Bu durumda olanların gusül yapmaları farzdır. Bunlar gusül yapmadıkça:

  • Kur'an okuyamaz.
  • Namaz kılamaz.
  • Kabe'yi  tavaf edemez.
  • Kur'an'a el süremez.
  • Bir zorunluluk olmadıkça camiye giremez.

  Gusül yapmayı gerektiren haller olmasa bile cuma ve bayram namazları için gusletmek ( yıkanmak ) sünnettir.

  Gusül abdestine nasıl niyet edilir

  Banyoya girdiğimizde yıkanmaya başlarken ilk önce  niyetimizi yapmalıyız. " Niyet ettim. Allah rızası için gusül abdestimi almaya " diye niyet eder.

  Gusül Abdesti Nasıl Niyet Edilir

  Guslün farzları üçtür:

  • Ağzına su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  • Burnuna su çekip yıkamak.
  • Bütün vücudu ( iğne ucu kadar kuru yer bırakmayarak ) yıkamak.

  Guslün sünnetleri:

  • Gusle besmele ile başlamak.
  • Gusle niyet etmek.
  • Bedenin herhangi yerinde pislik varsa önceden temizlemek, yıkamak.
  • Edep yerlerini yıkamak.
  • Gusle başlamadan önce abdest almak.
  • Suyu dökünce bedeni ovmak.
  • Abdestten sonra, üç defa başa, üç defa sağ omuza, üç defa sol omuza, su dökerek yıkanmak.
  • Ayağının bulunduğu yerde su birikiyorsa, abdest alırken ayaklarını yıkamayı sona bırakmak.
  "  Eğer cünüp iseniz iyice yıkanıp temizlenin "  ( Maide suresi 6 )]]>
  Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-ile-namaz-kilinir-mi.html Thu, 29 Nov 2018 17:31:11 +0000 Gusül abdesti ile namaz kılını mı, gusül abdesti normal abdest gibi olduğu için namaz kılınabilir. Hatta normal abdestten daha önde yer alır. Bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra, abdesti eğer bozan bir sebep yoksa, Gusül abdesti ile namaz kılını mı, gusül abdesti normal abdest gibi olduğu için namaz kılınabilir. Hatta normal abdestten daha önde yer alır. Bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra, abdesti eğer bozan bir sebep yoksa, yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılınabilir. 

  Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı

  Gusül abdesti ile vücudun tamamı yıkandığı için, diğer namaz abdestinden daha kıymetlidir ve gusül abdestiyle kılınan namaz daha hayırlıdır diye söylenir. Namaz bozan bütün haller, gusül abdestini de bozar. Şafi mezhebine göre gusül sırasında elin avret yerine değmesi de abdesti bozar. Maliki mezhebinde ise sadece abdesti bozar. Gusülü bozmaz ama bu durumda namaz kılamaz tekrar normal namaz abdesti alması gerekir. Hanefi mezhebinde ise elin bir şekilde avret yerine değmesi abdesti bozmaz ve namaz kılınabilir. Hadislere göre de Peygamber Efendimiz Resulullah (sav), gusül abdestinden sonra abdest aldığı oluyormuş, almadığı da oluyormuş. Kişi gusül abdestinden sonra abdest almasa da namaz kılmasında bir sakınca yoktur. 

  Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı


  Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  Gusül abdesti alan bir kişi önce edep yerlerini temizlemelidir. Daha sonra kişi besmele çeker ve "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diyerek niyet eder. Sonra ellerini bileklerine kadar üç kere yıkar. Sağ alinin avucuyla ağza üç defa  su verilir ve her defasında alınan suyu ağızda gargara  yapılarak atılır. Kişi eğer oruçlu ise boğazına su kaçırmamaya dikkat etmelidir. Daha sonra yine sağ avucuyla üç defa burnuna su vermeli, bu suyu genzine kadar çeker ve her defasında burnuna su verdikten sonra sol eliyle burnunu temizlemelidir. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti alır gibi abdest alınır. Yani üç kez yüzünü yıkar, sonra sağ kolundan başlayıp dirseklere kadar kollarını yıkar. Başını mesh eder, kulaklarını temizler, sonra iki elinin tersiyle ensesini mesheder. Önce üç kez başına su döker. Saç, sakal, bıyık diplerine suyun iyice geçmesine dikkat edilmelidir. Sonra üç kez sağ omuza, üç kez sol omuza su dökülür ve vücut iyice ovuşturularak yıkanır. Kuru yer kalmayacak şekilde vücuda su dökülür. Özellikle göbek boşluğu ve kulak delikleri iyi yıkanmalıdır. En son olarak ayaklarımızı yıkadıktan sonra gusül abdesti almış oluruz. 

  Gusül Abdestinin Sünnetleri Nelerdir
  • Gusle niyet etmek.
  • Besmele ile başlamak.
  • Avret yerini yıkamak.
  • Vücudunun bir bölgesinde eğer pislik varsa onu temizlemek.
  • Gusül abdesti almadan önce namaz abdesti alır gibi abdest almak.
  • Vücuduna üç kez su dökmek ve vücudunun her yerini suyla ıslatmak.
  • Su dökerken önce baş kısmına sonra sağ omuzuna sonra da sol omuzuna dökmek.
  • Ayaklarını en son yıkamak.
  ]]>
  Gusül Abdesti Alırken Yellenmek https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-alirken-yellenmek.html Fri, 30 Nov 2018 16:18:32 +0000 Gusül abdesti alırken yellenmek, gusül abdesti gasl yani yıkanmak demektir. Dinimizde ise bütün vücudun yıkanması anlamına gelir. Boy abdesti almak demektir. Buna Taharet i Kübra yani (büyük temizlik)denir. Müslüman Gusül abdesti alırken yellenmek, gusül abdesti gasl yani yıkanmak demektir. Dinimizde ise bütün vücudun yıkanması anlamına gelir. Boy abdesti almak demektir. Buna Taharet i Kübra yani (büyük temizlik)denir. Müslüman olmanın temelinde temizlik vardır. Abdestsiz hiç bir Müslüma'nın ibadeti sahih olmaz. Sahibine sadece boşuna zahmet verir. Boy abdesti gerektirecek hal cünüplük halidir. Kadınların lohusalık ve hayızlık hallerinin sona ermesi de gusül abdesti almayı zorunlu kılar. Cünüplük hali ise cinsel birleşmeden sonra veya Kadın ve erkeklerde, şehvet halinden sonra meni gelmesi ile meydana gelen haldir. Buna halk arasında (cenabet) de denilmektedir. Cenabet olarak insanların arasına karışmak çok büyük günahtır. Cünüp olan bir insanın zaman kaybetmeden bir an önce temizlenmesi ve gusül abdesti alması lazımdır.

  Hangi durumlarda gusül abdesti bozulur

  • Kadınlar adet kanını gördükleri ilk anda bozulur.
  • Doğum yapan kadının bebeğinin yarısı çıktığı an lohusa demektir. Yani gusül abdesti bozulmuştur.
  • Kadın ve Erkeğin cinsel organlarını birleşmiş ise, boşalmasalar bile ikisinin de gusül abdestleri bozulur.
  • Cinsel ilişki veya şehvet ile meni gelmesi gusül abdesti almayı gerektirir.
  • Uykudan uyandığında iç çamaşırında bir yaşlık hissederse ve rüyasında ihtilam olduğunu hatırlarsa, gusül abdesti alır. Şayet hatırlamazsa bazı din büyükleri gusül etmesi gerekir demişken, bazılarına göre ise gerek yoktur. Bu konuda her alim başka görüş bildirdiğinden dolayı şüpheye düşülmemek için gusül abdesti alınması daha iyi olur.

  Gusül abdesti nasıl alınır

   Besmele çektikten sonra, niyet ettin Allah rızası için gusül abdesti almaya denir ve daha sonra, edep yerlerini yıkanır, sabun kullanırsa daha iyi olur. Tekrar ellerini yıkadıktan sonra, ağzına üç kere su vererek çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçırmamaya dikkat etmelidir. Daha sonra burnuna üç defa su verip sümkürerek, namaz abdesti gibi abdest alır. Bütün vücudunu bir iğne deliği kuru yer kalmayacak şekilde baştan ayağa kadar yıkar. Eğer ayağındaki terlikler su topluyor ise banyodan çıkarken yeniden ayaklarını yıkaması daha makbul olur. Kulaklarında küpe deliği varsa arasına su girmesi için küpesini hareket ettirerek küpe deliğine su değmesi sağlanmalıdır.

  Gusül abdesti alırken yellenilirse ne olur

  Gusül abdesti esnasında, yellenmek veya vücudunun herhangi bir yerinde daha önceden var olan yaranın kanaması gibi durumlar meydana gelirse, gusül abdestini tekrar etmek gerekmez. Çünkü bu durumlar gusül abdestini bozan durumlar değildir. Eğer banyodan sonra namaz kılacaksa, namaz abdesti alması gerekir.

  ]]>
  Gusülde Vesvese https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusulde-vesvese.html Fri, 30 Nov 2018 17:39:31 +0000 Gusülde vesvese, şeytanın insanı yanıltarak yaptığı ibadetten haz almaması için şeytanın başvurduğu bir oyunudur. Vesveseye kapılan kişi yanlışsız ve hatasız en iyi ibadeti ve ameli yapma zannına kapılır. Bu duruma Gusülde vesvese, şeytanın insanı yanıltarak yaptığı ibadetten haz almaması için şeytanın başvurduğu bir oyunudur. Vesveseye kapılan kişi yanlışsız ve hatasız en iyi ibadeti ve ameli yapma zannına kapılır. Bu duruma bir de takva boyutu karışırsa üzerine gelen vesvesenin üzerine üzerine gider ve her gidişte de şeytan aradığını bulduğu için vesvesenin şiddetini artırır. Zaman içerisinde bu vesvesenin boyutu öyle bir seviyeye ulaşır ki, kişi bazen sünneti en ideal anlamda yapmaya çalışırken bir farzı terk eder fakat bunun farkında olmaz. Sürekli “ Acaba bu yaptığım ibadetim kabul oldu mu” diye kendi kendine sorar ve zamanla ümitsizliğe düşer. Şeytanın da tam istediği ve yapmaya çalıştığı budur. Yani kişinin ümitsizliğe düşmesi ve yaptığı ibadetten haz almamasıdır.

  Gusülde Vesvese Nasıl Olur

  Vesveseye kapılmış olan kişi abdest alırken kollarını yıkar fakat yıkadığını o an unutur ve yıkayıp yıkamadığını düşünür ve tekrar başa döner. Bazı durumda da abdestini bitirdikten sonra bir uzvunu yıkamadığını düşünerek tekrar abdest alır. Bu şekilde peş peşe birkaç defa abdest alabilir. Namaz kılan bir kişi namazın kaçıncı rekatında olduğunu hatırlayamaz. İkinci mi üçüncü mü rekattayım diye düşünür ve aniden birine karar verir ve hatasından dolayı sevi secde yapar ve selam verdikten sonra yanlış kıldığını düşünerek aynı namazı tekrarlar.

  Gusülde Vesvese

  Gusülde Vesvese Geldiğinde Ne yapılmalıdır

  İnsan vesvesenin şeytandan geldiğini bildiği halde vesveseye devam ettiği taktirde büyük vebal altına girmiş olur hatta günah işler. Bu yüzden gusülde vesvese geldiği taktirde “ Ben tüm uzuvlarımı yıkadım” diye düşünmeli ve abdesti bitirmeli. Birkaç defa vesvese geldiği halde vesveseye kapılmıyorsa şeytanla mücadele ediyor demektir ve dik duruşuyla şeytanı alt eder. Şeytanda ümidini keser ve bir daha vesvese veremez. Peygamber Efendimiz gusülde vesvese geldiği taktirde kendinizi vesveseden muhafaza edin diye tavsiyede bulunmuştur. Bu konuyla ilgili bir hadisi şerifte Ubey bin Ka’b’in rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:” Abdestte musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde vesveseden korunun.”

  ]]>
  Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-alinmazsa-ne-olur.html Sat, 01 Dec 2018 14:34:24 +0000 Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur, Müslüman olan herkes için en önemli gereksinimdir, olmazsa olmazların başında gelir. Müslümanlıkta temizlik esastır. Bu yüzden Müslümanlar yaşadıkları yerleri,  bedenlerini ve k Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur, Müslüman olan herkes için en önemli gereksinimdir, olmazsa olmazların başında gelir. Müslümanlıkta temizlik esastır. Bu yüzden Müslümanlar yaşadıkları yerleri,  bedenlerini ve kıyafetlerini temiz tutmakla mükelleftir. Dolayısıyla ''Temizlik imandan gelir'' sözü güzel dinimizin temizliğe verdiği önemi ifade eder.

  İmanın şartlarından biri olan Namaz kılmak, Allah'ın emirlerinin başında gelir. Namazın farzlarından olan ''Hadesten teharet'' gusül, sonrada Namaz abdestini işaret eder.

  Sevgili Peygamberimiz, (S.A.V)  Güzide Ashabına (Ümmeti Namaz, Ümmeti Namaz, Ümmeti Namaz ) diye Namazın Müslümanlar için önemini anlatabilmek adına, üç defa tekrar etmiştir. Gusül abdesti almayan insan, asla namaz kılamaz. Gusül abdestinin Allah'ın emirlerinden biri olduğuna inanır ama gusül etmezse dinden çıkmaz. Yani inkar edenlerden olmaz. Günahı Allah  C.C ile kendi arasındadır. Bu sebep ile gusül abdesti almıyor diye, kimseyi kafir sayamayız. Ama inkar da ederse dinden çıkar. Maazallah kafir olur.

  Gusül Abdesti Alınmazsa Ne Olur

  Cinsi münasebet veya diğer sebeplerden dolayı cünüp olmuş bir Müslüman'ın bulunduğu vakit içerisinde gusül etmesi gerekir. Yani öğle vakti cünüp olmuş ise, ikindi vakti girmeden gusül etmekle mükelleftir. Bu misaller bir engeli olup da gusül edemeyenler içindir. En güzel ve eftal olan vakit geçirmeden alınandır. Guslü vakit geçirmeden almak çok sevaptır.

  Sahabelerden ve Evliyalardan bazıları vardı ki., Baş uçlarında tuğla veya toprak bulundururlardı. Uyandıklarında abdestsiz yere basmamak için, başuçlarındaki toprak ile teyemmüm alır, daha sonra gusül ederlerdi. Değil cünüp iken vakit geçirmek, ayaklarını abdestsiz yere basmazlardı, Allah u Teala'nın temizliğe verdiği önemden dolayı...

  Sevgili Peygamberimiz  (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde (cünüp olduğunuzda derhal gusül abdesti alın! Çünkü yanınızda bulunan ''kiramen katibin'' Melekleri sizin bu durumunuzdan incinir.) buyurmuşlardır.

  Diğer bir hadisi şerifte ise, ( kedi köpek, resim ve cünüp insan bulunan eve rahmet melekleri girmez .) buyurmuşlardır. Meleklerin girmediği eve sadece şeytanlar girer.

  Gusül Abdesti olmayan insanlar neleri yapamaz  

  • Namaz kılamaz.
  • Oruç tutamaz.
  • Kuranı kerimden hiç bir ayeti sonuna kadar okuyamaz.
  • Kuranı kerime ve kuran ayetlerinin yazılı olduğu hiç bir şeye elini süremez.
  • Mezarlık ve türbe ziyareti yapamaz.
  • Sakalı şerif ve hırka i şerif gibi, kutsal emanetleri ziyaret etmesi saygısızlık olur.
  • Dinimizde olmasa da, geleneklerimize göre, yeni doğmuş bebeğin yanına giremez.
  • Halk arasındaki inanışa göre turşu kursa bozulur, bunun için turşu kurulan eve dahi adetli kadın sokulmaz.
  ]]>
  Gusül Abdesti Sünnetleri https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-sunnetleri.html Sun, 02 Dec 2018 13:39:37 +0000 Gusül abdestinin sünnetlerini yerine getirmeden farzlarını yerine getiren kişinin abdesti kabuldür. Fakat her farzların işlenmesinde sünnetleriyle birlikte işlenmesinin ayrıca bir sevabı vardır. Bu yüzden gusleden ki Gusül abdestinin sünnetlerini yerine getirmeden farzlarını yerine getiren kişinin abdesti kabuldür. Fakat her farzların işlenmesinde sünnetleriyle birlikte işlenmesinin ayrıca bir sevabı vardır. Bu yüzden gusleden kişi de sünnetlerine riayet ettiği taktirde hem sünnet sevabı alacak hem de niyetinden dolayı Allah'ın (c.c.) ve Peygamber Efendimiz'in hoşnutluğunu kazanacaktır. Çünkü İmam-ı Malik'ten (s.a.) nakledilen bir hadiste Resül-i Ekrem şöyle buyurmuştur: " Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın (c.c.) Kitabı ve Resulü'nün sünnetleridir." Sünnet demek, Peygamber Efendimizin yaptıklarını yerine getirmek demektir. Gusül abdesti alan kişilerin aşağıdaki maddelere uyarak abdestini almalarıyla hem abdestten kaynaklanan sevabı alacaklardır hem de sünnet işledikleri için ayrıca sünnet sevabı alacaklardır.

  Gusül Abdesti Sünnetleri


  Gusül Abdestinin Sünnetleri
  • " Euzü Besmele " çekildikten sonra, " Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya " diye niyet ederek başlamak sünnettendir. Besmele ve niyetin gusül abdesti almaya başlandığı anda yapılmaya başlanması ayrıca sünnettir
  • Kişinin avret mahalini yani edep yerleri dediğimiz yerlerin yıkanması gusül abdestinin sünnetlerindendir. 
  • .Gusül abdestinin farzlarını yerine getirilmesinden sonra üç defa baştan sonra üçer defa sağ ve soldan dökülmek üzere tüm bedenin ıslanmasını sağlamak sünnetlerdendir. Bunu yaparken sırayı takip etmek ayrıca sünnettendir. Önce baş sonra sağ ve sonra sol olmak üzere. Su ilk döküldüğü zaman bedenin tümünü ellerle ovalamakla sünnete uyulmuş olunur
  • Boy abdestinin alındığı yerde su birikiyorsa yani örnek vereyim: Bir duşa kabin içindesiniz ve duşa kabinin içi su doldu ayaklarınızın üstünü ıslatacak kadar. Bu şartlarda gusül abdestine niyetlendiyseniz ayaklarınızı da duşa kabinden çıkarken ayrıca yıkamanız gerekmektedir. Bu işlemi yani ayak yıkamayı en sona bırakmak ayrıca sünnettendir.  Peygamber Efendimiz samanında tabi ki duşa kabin yoktu ama Efendimiz bunu su birikintisi olarak anlatmıştır.
  • Gusül abdesti alırken  ne çok fazla su kullanmak ne de az suyla gusül etmemek sünnettendir
  • Gizli bir yerde yıkansa bile bile avret yerlerini kapalı tutmak sünettendir.
  • Gusül bittikten sonra kurulanmak ve giyinmekte acele etmek gusül abdestinin sünnetlerindendir.
  ]]>
  Gusül Abdesti Duası https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-duasi.html Sun, 02 Dec 2018 22:37:30 +0000 Gusül Abdesti Duası, Cenab-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" buyurmaktadır. Her şeyden önce Allah'ın emridir. Gusül ne demektir Yıkanmak olarak tanımlanır. Diğer ismi boy abdestidir. Gusül'e başlayan Gusül Abdesti Duası, Cenab-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" buyurmaktadır. Her şeyden önce Allah'ın emridir. Gusül ne demektir Yıkanmak olarak tanımlanır. Diğer ismi boy abdestidir. Gusül'e başlayan bir kimse "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Gusül abdesti alınırken bir dua okumak şart değildir ve başlamadan önce içinden besmele çekilerek niyet edilir ve "Amentü Duası" okunabilir. Amentü bir sure değildir. İmanın esaslarına inanmayı ifade eden bir duadır. Gusül abdestinin farz olduğu durumlar ergenlik çağında olan, aklı başında her Müslüman erkek-Kadı'nın cünüp olduğu zaman, kadınların adet süresinin bitiminde, lohusalıktan çıktığı zaman gusletmeleri farz olan durumlardır.

  Cünüplük ne demektir Cenabet olmuş ve olur olmaz gittiği her yerde cenabet sayılan ve etrafındaki melekler o kişiden incinirler. Çünkü onu yalnız bırakmamakla görevlilerdir, lakin oda cenabet, onları incitemezsin. Bilakis cenabet olan kişi melekler tarafından korunmayabilir de o kişi, hal böyle iken sıkıntıları mıknatıs gibi çeker, işleri doğru gitmez ve de günahtır. O şekilde dolaşmak, Müslüman olan bir kişi asla o halde toprağa bile ayak basamaz. Önemi bir bilinse, asla ihmal edilmemiş olur. Gusül abdesti zırhtır, sürekli cenabet gezenlerin çarpılma ihtimali bile çok yüksektir. Çünkü manevi zırhları yoktur. O kişi evde öyle durursa evin hayrını, bereketini söndürür. Dinin buyurduğu; Henüz yıkanmadığı için temiz olmayan kişiye cünüp denir.

  Gusül Abdesti Duası

  Gusül Abdesti Duası; "Bismillahirrahmanirrahim"

  "Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla; "Amentü billahi ve melaiketihi, ve kütübihi ve rusülihi ve'l yevmi'l-ahıri ve bi'l-kaderi, hayrihi ve şerrihi mina'llahi teala ve'l-ba'sü ba'de'l mevt. Haggun, Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasulühü."

  Manası; Ben Allah-u Te'ala'ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah'u Te'ala'nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şahadet ederim ki, Allah'u Te'ala'dan başka ilah yoktur. Ve yine şahadet ederim ki, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) O'nun kulu ve peygamberidir.

  Gusül Abdesti ve Fazileti; Şu muhakkak ki özünde ateşi söndüren su, abdest suyu olduğu zaman da haset, kin, öfke ve şehvet ateşlerini söndürür. İnsan nefsini dizginlemeyi sağlar. Günahlardan korur. Ayrıca hadis-i şerifte; Abdestli iken, kulun bela ve musibetlerden korunacağına da işaret etmişlerdir. Abdest suyunun günahları döktüğü, temizlediği ise pek çok hadis-i şerifle bildirilmiştir. Bunlardan birisi şudur ki; Abdest alan kişi, ağaçların yapraklarının döküldüğü gibi, günahlardan temizlenir. Demek ki, abdest suyu Allah'ın rahmetinin ve günahlarının bağışlayıcılığının bir nimeti sunulur.  

  "Allah (c.c.) kabul etsin."

  ]]>
  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nasil-alinir-kadin.html Mon, 03 Dec 2018 17:35:48 +0000 Gusül abdesti nasıl alınır Gusül abdesti, tüm bedenin toplu iğne deliği kadar kuru yerin kalmayacağı kadar tüm vücudun yıkanması ile boy abdesti alınması anlamındadır. Gusül abdesti için ortada sebeplerin olmasıyla bi Gusül abdesti nasıl alınır Gusül abdesti, tüm bedenin toplu iğne deliği kadar kuru yerin kalmayacağı kadar tüm vücudun yıkanması ile boy abdesti alınması anlamındadır. Gusül abdesti için ortada sebeplerin olmasıyla birlikte bu abdest farz olur. Fakat farzı gerektirecek bir durum yoksa gusül abdesti almak sünnet olur ve alınmasıyla birlikte hem temizlik yapılmış olur hemde sünnet işlendiğinden ibadet sevabı alınmış olunur.

  Guslü gerektirecek durumda gusül abdesti almanın farz olduğunu belirten bir ayette : " Ey iman edenler, sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de ( yolculukta olmanız hariç) gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz veya biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa Süresi/43)


  Kadınlarda Gusül Abdesti Alınmasını Farz Kılan Sebepler
  • Kadınlarda gusül abdesti almayı gerektiren hallerden biri cünüplük halidir. Yani meninin şehvetle yerinden fırlama hadisesidir.
  • Kadınlarda hazyın bitişiyle birlikte gusül abdesti alınması gerekir
  • Hamilelik sonrası lohusa halinin bitimiyle birlikte kadın gusül abdesti alması gerekmektedir.
  Kadın Gusül Abdestini Nasıl Alır

  Gusül abdesti almak için bir kadın önce besmele okur ve sonra " Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya " diye niyet eder. Öncelikle normal namaz abdesti gibi bir abdest alır. Abdest almayı bilmeyenler olabilir bu yüzden abdest almayı açıklıyorum.
  • Önce eller yıkanır
  • Üç defa ağza sağ elle su verilerek ağız çalkalanır
  • Üç defa buruna su çekilir. Su genizde hissedilmelidir.
  • Yüzün tamamı ıslanacak şekilde üç defa yıkanır
  • Önce sağ sonra da sol kolumuzu dirseklere kadar üç defa yıkarız
  • Sağ ellerin içiyle  başın dörtte biri ıslanacak şekilde başa mesh verilir.
  • Serçe parmaklarla kulak içlerine mesh verilir
  • Orta üç parmağımızla boynumuzu mesh ederiz
  • İlk olarak sağ ayağımızı sonra sol ayaklarımızı yıkarız.
  Abdest alındıktan sonra önce baştan üç defa su dökülür, sonra sağ taraftan ve en son sol taraftan üç defa su döktükten sonra tüm vücut kuru yer kalmayacak kadar yıkanır. Dikkat edilmesi gereken bir durum göbek deliğidir. Göbek deliği içine serçe parmak sokularak içinin ıslanması sağlanmalıdır. Kulak memesi delikse ip ıslatıp delik içinden geçirilmesi gerekir.  Uzun saçlı kadınlar saç derilerinin tamamının ıslanmış olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüm bu şartlar yerine getirildiyse gusül abdesti tamamlanmış olur.

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
  Kadında Gusül Abdestini Gerektirmeyen Durumlar
  • Bir kadın çıplak bir resimden etkilense ve meni gelse gusül abdesti almasına gerek yoktur.
  • İhtilam olan kadın uyandığında bunu hatırlıyorsa gusletmesi gerekir. Fakat hatırlamıyorsa gusletmesine gerek yoktur.
  • Cünup olan kadın boy abdesti alsa ve abdestten sonra kocasının menisi çıksa guslü tekrarlamasına gerek yoktur.
  • Erkeğin penis ucunun kadının haznesine girmeyle hem kadın hem erkek gusletmesine gerek vardır. Meni gelmesi için bir şart yoktur. Meni gelmese de boy abdesti alınmalıdır.
  ]]>
  Mezi Gusül Gerektirir Mi https://www.gusulabdesti.gen.tr/mezi-gusul-gerektirir-mi.html Tue, 04 Dec 2018 14:17:58 +0000 Mezi gusul gerektirir mi Mezi, yani zevk suyu diye tabir edilen ve şehvet sonrasında oluşan saydam bir sıvıdır. Eğer bir çiftleşme söz konusu değilse ve sadece oynaşma sırasında mezi gelmiş ise bu gusül gerektirmez. Fakat eğer Mezi gusul gerektirir mi Mezi, yani zevk suyu diye tabir edilen ve şehvet sonrasında oluşan saydam bir sıvıdır. Eğer bir çiftleşme söz konusu değilse ve sadece oynaşma sırasında mezi gelmiş ise bu gusül gerektirmez. Fakat eğer kişinin o esnada abdesti var ise abdestin bozulur ve kişinin tekrar namaz abdesti alması gerekir. Aynı zamanda çiftlerin organlarının bir birine değmesi sonrasında mezi gelmiş ise veya gelmemiş ise gusül abdesti gerektirir. Özellikle cinsel bir birleşme gerçekleşmiş fakat meni gelmemiş ise kişilerin gusül almaları gerekir. İltiham, düşünmek, bakmak ve dokunmak suretiyle meninin dışarı çıkması halinde gusül almak yani yıkanmak farz olur.

  Mezi Gelince Ne Yapılmalı
  Mezi, her iki çiftin bir biri ile oynaşması halinde veya cinsel temas düşünürken, cinsel organdan gelen bir sıvıdır ve bu durum erkeklere oranlara kadınlarda sık görülür. Mezi, bir meninin geldiği gibi şehvetle bölgeden çıkmaz ve çoğu zaman kişiler tarafından hissedilmez. Ancak hissedildiği vakit kişilerin abdest alması gerekir. Eğer gelen mezi etrafa veya iç çamaşırına bulaşmış ise su serpiştirerek temizlemek olacaktır.

  Bu Konu Hakkında Bazı hadisi Şeriflerde Şu Bilgiler verilmiştir...
  Hz. Ali'nin utanıp da kendi soramadığı ve başka biri tarafından Peygamber efendimize (S.A.V) sordurduğu soru; Bir adam eşi ile şakalaşırken idrar yerinden mezi akarsa ne yapmak gerekir. Efendimiz (S.A.V) her hangi birinizin idrar yerinden mezi gelirse bölgeyi temizlesin (yıkasın) ve ardından namaz abdesti alsın. (İmam malik)

  Mezi Gusül Gerektirir Mi
  Başka bir rivayete göre;
  Benden çok fazla mezi geliyordu ve ben her seferinde gusül abdesti alıp temizleniyorum bunun hükmü nedir  Şeklinde Peygamber efendimize (s.a.v) sormuş. Peygamber efendimiz (s.a.v) soruyu soran kişiye mezinin gusül gerektirmediğini ve sadece abdesti bozduğunu bildirmiştir. Kişi tekrardan peki çamaşıra mezi bulaşırsa ne yapmak gerekir diye devam etmiş. Efendimiz de mezinin bulaştığı yerin su ile temizlenmesinin yeterli olacağını buyurmuştur.
  Mezinin bulaştığı yerin temiz bir su ile temizlenmesi gerekiyor. Necis olduğu için namaza manidir.
  ]]>
  Diş Dolgusu Gusle Manimidir https://www.gusulabdesti.gen.tr/dis-dolgusu-gusle-manimidir.html Wed, 05 Dec 2018 00:14:10 +0000 Diş dolgusu gusle manimidir, sorusu şimdiye kadar pek çok ortamda tartışma konusu olmuştur ve açıkçası hala çoğumuz bu sorunun cevabı hakkında kesin ve tatmin edici bir bilgiye sahip değiliz. Bu sorunun cevabını bulmak i Diş dolgusu gusle manimidir, sorusu şimdiye kadar pek çok ortamda tartışma konusu olmuştur ve açıkçası hala çoğumuz bu sorunun cevabı hakkında kesin ve tatmin edici bir bilgiye sahip değiliz. Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle iki konu hakkında en azından temel bilgileri biliyor olmamız gereklidir; "Diş Dolgusu Nedir" ve "Gusül Abdesti Nedir".

  Diş Dolgusu Nedir

  Diş dolgusu, çürük nedeniyle veya farklı dış etkenlerden dolayı zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir diyebiliriz. Diş hekimi, dolguyu yaparken, önce çürümüş diş dolgusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur.

  Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatarak çürüğün ilerlemesi engellenmeye çalışılır. Diş dolgusu için kullanılan malzemeler; altın, porselen, kompozit reçine(diş renginde dolgu) ve amalgam gibi farklı malzemeler olabilir.

  Diş Dolgusu Gusle Manimidir


  Gusül Abdesti Nedir

  Gusül abdesti ilahi bir emirdir ve yapılması zorunlu bir farzdır.

  Erkeklerde sadece cünüplük durumları, kadınlarda ise; cünüplük, lohusalık ve adet görme hallerinin sona ermesi guslü gerektirir. 

  Guslün farzı üçtür: 
 • Ağza su verip çalkalamak. 
 • Burna su verip temizlemek. 
 • Vücudun her tarafını iyice yıkamak.

 • Bu bilgilere göre diş dolgusu gusle manimidir bulabiliriz.

  Hanefi mezhebine göre gusülde mazmaza, yani ağzın içini yıkamak farzdır ve bu yıkama gelişi güzel bir yıkama değil, ağız içinin her tarafını ihata edecek şekilde olması gereklidir. Ancak içi oyuk dişlerde dikkat edildiği halde temizlenemeyen yemek artığı giibi şeylerin gusül abdestine zararı yoktur.

  Dolayısı ile zaruret halinde diş oyuklarına dolgu yaptırmakta veya yarım protezlerle çürük dişleri kapatmakta bir mahzur yoktur.

  Dolgu veya kaplama işinin, guslü gerektirecek bir halde iken; yani cünüp, hayızlı ve nifaslı iken yapılması mahzurludur.Zira dolan dişin içi, veya kaplanan dişin altı kirli kalacaktır. Dolgu veya kaplama, kişinin temiz halinde yapılmış ise; yapıldıktan sonraki kirlilik hallerinde dişlerin ilk durumu dikkate alınmaz, yani daha sonraki gusüller için hiçbir teşkil etmez.

  Kısaca diş dolgusu gusle manimidir Hayır değildir. Ancak diş dolgusu yapılmazdan önce guslünüzün bozulmamış olması lazımdır. Aksi takdirde gusle mani olur. Bu yüzden, eğer diş dolgusunun gusle mani olmasını istemiyorsanız, öncesinde gusül abdesti alıp daha sonra diş dolgusu veya kaplama yaptırmak daha akıllıca olur.
  ]]> Gusül Abdesti Neden Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-neden-alinir.html Wed, 05 Dec 2018 01:19:29 +0000 Gusül abdesti neden alınır Gusül abdesti, guslü gerektirecek şartlar hasıl olduğu sırada tüm vücudu iğne deliği kadar kuru yer  kalmayacak kadar tüm vücudun yıkanması olayıdır. Güslü gerektiren durum erkek veya kadı Gusül abdesti neden alınır Gusül abdesti, guslü gerektirecek şartlar hasıl olduğu sırada tüm vücudu iğne deliği kadar kuru yer  kalmayacak kadar tüm vücudun yıkanması olayıdır. Güslü gerektiren durum erkek veya kadında şehvetle meninin yerinden oynaması durumudur. Guslü gerektiren veya gerektirmeyen durumlar vardır. Çoğu insan gusül abdesti gerektiren veya gerektirmeyen ince noktaları bilmediği için ya gereksiz yere guslediyor veya gerektiği halde bilmediğinden gusül abdesti almadan geziyor. Şimdi gusül abdesti almayı gerektiren hallerden bahsedeceğiz.

   
  Gusül  Abdesti Almayı Gerektiren Haller Nelerdir
  • Cinsi ilişki sonrası veya farklı sebeplerden dolayı meninin vücuttan dışarı çıkması gusül abdestini gerektirir.
  • Hayz ve Nifas (Lohusalık) durumlarında hayz ve lohusalığın bitimlerinde gusül abdesti almak gerekmektedir.
  • Şehvetle yerinden çıkan meni idrar yolunda kalıp şehvet anında çıkmasa ve idrarı yaptıktan sonra meni çıksa bu durumda şehvetsiz meni çıkmış olsa da gusül abdesti almak İmam-ı Azam ve İmam-ı Muhammed'e göre gerekliyken İmam-ı Yusuf'a göre gerek yoktur.
  • Bakmak ve dokunmaktan dolayı da şehvetle gelen meniden dolayı gusül abdesti almak gereklidir.
  • Bir çiftin oynaşırken erkek penisinin sünnetsiz yuvarlak ucu kadının haznesine girdiği taktirde meni gelmese bile gusül abdesti almak gereklidir.
  • Arkadan yanaşmak dinimizde haramdır. Fakat bu haramı işleyerek kadına arkadan yaklaşan erkek anüse girdiği taktirde meni gelmese de gusül abdesti alması gerekir.
  • Uykudan uyanan kişi çamaşırını ıslak gördüğünde rüyasında iltiham olduğunu hatırlamıyorsa ve bu ıslaklığın meni olduğunu biliyorsa gusletmesi gerekir. Fakat mezi mi meni mi olduğuna karar veremiyorsa her ihtimale karşı gusül abdesti alması gerekir.
  • Sarhoş veya bayılmış kişi uyandığında çamaşırında meni bulsa gusletmesi gerekirken, mezi bulsa gusletmesine gerek yoktur.
  • Cinsel ilişkiye giren veya ihtilam olan kişi gusül abdesti almadan önce uzun zaman beklemeli veya yürümeli. Eğer ki ihtilam olduktan hemen sonra gusül abdesti alsa ve abdestten sonra idrarını yapsa ve idrardan sonra kalıntı meni gelse tekrar gusül abdesti alması gerekmektedir.
  • Şehvet olmadan, darbe sonucu veya ağır yük kaldırma sonucu çamaşırda meni görülse gusül abdesti almaya gerek yoktur.
  • Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek üzere yaşanan bir cinsel ilişkide eğer erkekten meni gelmemişse gusletmesine gerek yoktur. Çünki bekaret sünnet yerine kadar duhule engel olmuş olur.
  • Bir kadın cenabet olduktan sonra hayz olsa hemen gusül abdesti almasına gerek yoktur. Hayz bittikten sonra tek gusül abdesti alması cünüplükten çıkması için yeterlidir.
  Ebu Said (r.a) anlatıyor: " Resulallah (s.a.v.) Ensar'dan birini bir kişiyi göndererek yanına çağırttı. Ensar başından sular damlaya damlaya geldi. Resulallah (s.a.v.) : " Herhalde sana acele ettirdik " buyurdu.
  Ensari : " Evet ey Allah'ın resulu " deyince
  Resulallah (s.a.v.) : Acele ettirilir veya inzal olmazsan gusletmen gerekmez. Sadece abdest alman yeterli olur " buyurdu.
  Gusül Abdesti Neden Alınır
  Bir başka rivayette Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: Resulallah'a bir kimse sabah kalktığında elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi diye soruldu. Resulallah (s.a.v.) : " Evet yıkanmalıdır. " diye cevap verdi. Sonra ihtilam olduğunu görüpte yaşlık görmeyen kişi hakkında soruldu. " Ona gusül gerekmez " dedi. Ümmü Süleym ( r.a.) sordu : " Bunu kadın görse, kadına gerekir mi Buna da : " Evet kadınlar erkeklerin emsalleridir " diye cevap verdi.
  ]]>
  Gusül Abdesti Gerektiren Haller https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-gerektiren-haller.html Wed, 05 Dec 2018 18:20:30 +0000 Gusül abdesti yani boy abdesti, dinin gerekliliği olarak gerektiği hallerde tüm vücudu iğne deliği kadar kuru yer kalmayacak kadar yıkanmasıdır. Suyun olmadığı veya hasta yapacak kadar soğuk suyun olduğu yerde gusletmek ger Gusül abdesti yani boy abdesti, dinin gerekliliği olarak gerektiği hallerde tüm vücudu iğne deliği kadar kuru yer kalmayacak kadar yıkanmasıdır. Suyun olmadığı veya hasta yapacak kadar soğuk suyun olduğu yerde gusletmek gerekirse Maide suresinin 6. ayetine göre teyemmüm yapılabilir. Teyemmüm ile gusül geçerli olur fakat suya erişildiğinde yeniden gusül abdestinin alınması gerekir.

  Gusül Abdestini Gerektiren Haller
  • Cünüp olunca, hayz ve lohusalık durumunun bitişinde gusletmek farzdır. Kadında hayz biter bitmez cünüp olursa tek gusül abdesti alması yeterli olur. Önce cünüp olsa cünüpken hayz olsa isterse beklemeden gusül abdestini alır veya hayz bitince ikisi için bir defa gusül abdesti alması yeterli olur.
  • Penisin ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım kadının haznesine girerse meni gelmese bile hem erkek hem kadın cünüp olur.
  • Erkekte şehvetle koyu meni gelmesi durumunda, kadının ise sarı koyu meni şehvetle yerinden çıkarsa iki kişi de cünüp olur.
  • Rüya esnasında şehvetlenip uyandığı sırada meni geldiğini gören kişi cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görse ve uyandığında meni gelmemiş olsa gusletmeye gerek yoktur. Fakat kadının menisinin içeri akma ihtimaline karşı gusletmesi bazı alimlerce tavsiyede bulunulur.
  • Şehvet sırasında harekete geçen meni idrar yolunda kalsa ve daha sonra şehvetsiz olarak dışarı çıksa yinede gusül abdestinin alınması gerekir. İdrar yaptıktan sonra veya biraz uyuduktan sonra çıksa gusletmeye gerek yoktur.
  • Mastürbasyon gusletmeyi gerektirir.
  • Cünüp olup idrar yapmadan gusleden kişiden idrar yaptıktan sonra tekrar şehvetsiz olarak meni çıksa tekrar gusletmesine gerek vardır. Bu yüzden cünüp kişi idrarını yaptıktan sonra gusletmesi daha uygundur.
  • Kadına makattan yaklaşmak haramdır. Fakat bu haramı işleyip kadına makattan yanaşan kişi eğer girdiği halde meni gelmediyse yinede gusletmesi gerekir.
  • Rüyasında iltiham olduğunu hatırlamasa bile çamaşırında meni gören kişi ihtiyaten gusül abdesti alır. 
  Gusül Abdesti Gerektiren HallerGusül Abdestini Gerektirmeyen Haller
  • Bir erkek bir kadını çıplak görse gusül abdesti almasına gerek yoktur. Fakat görünce şehvetlense ve meni gelse gusül abdesti almasına gerek vardır.
  • Bir kadın ve erkek birbiriyle oynaşırken meni gelmese fakat mezi gelse gusletmeye gerek yoktur.
  • Ağır bir şey kaldırırken veya darbe aldıktan sonra meni gelmesi şafi mezhebine göre gusül gerekirken diğer üç mezhebe göre gusletmeye gerek yoktur.
  • Cünüp olan kadın guslettikten sonra kocasının menisi çıksa tekrar gusletmesine gerek yoktur.
  • Kadınların taktıkları spiral gusle mani değildir.
  • Bir kadın veya erkek etek tıraşı olsa gusletmesine gerek yoktur.
  • Bir kadından veya erkekten mezi çıksa gusletmesine gerek yoktur.
  ]]>
  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nasil-alinir-erkek.html Thu, 06 Dec 2018 13:53:22 +0000 Gusül  ( boy abdesti ), gasl kelimesinden gelmekte olup yıkanmak anlamına gelmektedir. Dini anlamda tüm bedenin iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak kadar her yerin yıkanması anlamına gelmektedir. Buna taharet-i kübra denilmektedi Gusül  ( boy abdesti ), gasl kelimesinden gelmekte olup yıkanmak anlamına gelmektedir. Dini anlamda tüm bedenin iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak kadar her yerin yıkanması anlamına gelmektedir. Buna taharet-i kübra denilmektedir. Gusül abdesti iki durumda alınır. Birincisi cünüplük halinde, ikincisi ise kadınların hayız kanlarının sona ermesi zamanında gerekir. Erkeklerde boy abdesti almanın farz olduğu durum, şehevi duygusunun artmasından kaynaklı olarak erkekten meni gelmesi sonucu erkeğe gusül abdesti almak farz olur.

  Gusül Abdesti Erkeğe Ne Zaman Farz Olur

  Bir erkeğin, ergenlik dönemine girmesiyle amel defteri açılır ve erkekten ilk meni gelmesiyle birlikte gusül abdesti farz olur.

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır
                
  Gusül abdestine başlamadan önce euzü besmele çekilerek niyet edilir. Gusül abdestinde şafi meshebine göre niyet etmek farzken, hanefi meshebine göre sünnettir. Hanefi meshebine göre,  " Niyet ettim Allah rızası için cünüplükten çıkmaya " diye niyet edilebileceği gibi kalpten geçirilmesi bile yeterli olacaktır. Gusül abdetine niyet ettikten sonra normal bir namaz abdesti alınır. Gusül abdestinden önce namaz abdesti almak peygamber efendimizin sünnetidir. Sonra üç defa ağız çalkalanır ardından üç defa buruna su verilir. Ardından üç defa başımızdan su döktükten sonra üç defa sağ yanımızdan, üç defa sol yanımızdan su dökeriz. Bunları yaptıktan sonra tüm vucutta hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. 

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek


  Gusül Abdesti Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
  • Göbek deliğinin yıkanması unutulmamalıdır. Sağ elin işaret parmağı ile göbek deliğinin içine su gitmesi sağlanmalı.
  • Kulak içinin kıvrımlarının tamamen ıslandığından emin olunmalıdır.
  • Yüz yıkanırken elin serçe parmağının yardımıyla göz pınarlarının ıslandığı kontrol edilir.
  • Gusül abdestini alıp duştan çıkarken ayaklara soğuk su dökülür. Bu davranış sünnettendir.
  • Önemli bir nokta da şudur ki gusül abdestinde kıbleye dönülmez.
  • Ellerin yetiştiği kadar tüm vücudu ıslak elle ovalamak sünettendir.
  • En az haftada bir gün banyo yapmak sünnettendir. Özellikle cuma günü gusül abdesti alarak cuma namazına gitmek peygamber efendimizin terk etmediği sünnetlerdendir.
  • Gusül abdesti aldıktan sonra tekrar namaz abdesti almadan her türlü ibadet yapılabilmektedir. Bunun için tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur. 
  ]]>
  Gusül Abdestini Bozan Şeyler https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdestini-bozan-seyler.html Fri, 07 Dec 2018 08:08:48 +0000 Gusül abdestini bozan şeyler; genelde kadın-erkek arasındaki mahrem ilişkilerle ve cinsellikle alakalıdır. Kadın-erkek arasında veya kişinin tek başına geleceği şekilde birazdan bahsedilecek olan olaylardan biri gerçekleştiğinde; gus
  Gusül abdesti nedir Nasıl alınır
  Bilindiği gibi; gusül abdesti; namaz abdestinden farklı olarak tüm vücudu yıkamak suretiyle alınan, vücudun girdiği fiziksel ve kısmen de manevi kirlilikleri gidermek amacı taşıyan bir abdest çeşididir. Farzlar; ağza ve burna dolu dolu su verip çalkalamak ve tüm vücudu kuru yer kalmayıncaya kadar yıkamak olmak üzere üç tanedir. Gusül abdestine başlamadan önce niyet edilmesi, vs. durumlar farz olmasa da günümüzde artık kalıplaşmıştır. Fakat bir gusül abdestinin kabul olması için, bahsedilen farzların yerine getirilmesi yeterlidir. Gusül abdestinin alınışıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacı olanlar; bu konuda yazılmış olan yazıları inceleyebilirler.

  Gusül Abdestini Bozan Şeyler
  Gusül abdestini bozan şeyler nelerdir
  Yazının başında da bahsedildiği gibi gusül abdestini bozan şeyler; kadının ve erkeğin zaman zaman içinde bulunduğu özel haller veya kadın-erkek arasında gerçekleşen cinsellikle ilgili mahrem durumlardan ibarettir. Bunlar maddeler halinde sıralanacak olursa; en kapsamlı haliyle gusül abdestini bozan şeyler şunlardır:
  • Lohusalık: Bilindiği gibi lohusalık, doğum yapan kadınların içinde bulunduğu bir özel durumdur. Yeni doğum yapılmış olduğundan; anne vücudu hormonlar, yaşamsal faaliyetler, vs. birçok yönden lohusalık döneminde inanılmaz farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden; lohusalık, gusül abdestini bozan şeyler arasında kabul edilmiştir ve lohusalık dönemi bitip de anne vücudu hamile olmadan önceki haline döndüğü zaman gu gusül abdesti alarak temizlenmek gerekir.
  • Adet (Hayz) hali: Bu da sadece kadınlarla ilgili bir durumdur. Kadın üreme sistemi; anatomisi gereğince belirli periyotlarla yumurta hücresi üretir. Bu yumurta hücreleri döllenme ihtimaline karşı bir süre üreme sisteminde tutulur. Eğer bir döllenme olmazsa bu yumurta hücreleri bir miktar kan eşliğinde dışarı atılır. Bu döngü de başa dönerek devam eder. Bu; adet döngüsünün tek cümleyle ve son derece genel bir tanımıdır. Daha ayrıntılı ve daha bilimsel incelemelere bakmak isteyenler; bu konuyla ilgili yazılmış makaleleri okuyabilirler. Konuya dönülecek olursa; adet kanaması olarak da bilinen bu yumurta hücrelerinin atılışı; biraz kirli ve kadına özel bir durum olduğu için gusül abdestini bozan şeyler arasında kabul edilmiştir. Bu yüzden; adet döneminin bitişinde gusül abdesti almak farzdır.
  • Vücuttan şehvet sonucu meni gelmesi: Bu hem erkeğe hem de kadına has bir durumdur. Erkek ve kadın arasında cinsel ilişki yaşanması halinde; bir süre sonra ismine 'meni' denen; erkekte beyaz, kadında ise sarımsı bir renkte olan sıvı, üreme organlarından dışarı atılır. Bilimsel literatürde bu olay boşalma olarak da geçer. Erkek menisinde sperm hücreleri bulunur ve kadın vücudunda bulunan yumurta hücresini döllemek amacıyla dışarı atılır. Bu dışarı atma esnasında vücutta bir şehvet ve bir zevk hissedilir. Bu durum da gusül abdestini bozan şeyler arasındadır. Bir cinsel ilişki sonucunda da olsa; başka bir sebeple de olsa vücuttan meni çıktıktan sonra gusül abdesti almak farzdır. Ayrıca bir özel durum olarak belirtilmesi gerekirse; meni vücuttan atıldıktan hemen sonra gusül abdesti alınır ve daha sonra idrar yolunda kalmış olan meni dışarı çıkarsa, tekrar gusül abdesti alınması gereklidir. Bu yüzden; gusül abdesti almadan önce bir süre uyunması veya tuvalete gidilmesi faydalı olacaktır. 
  • Cinsel ilişki: Yukarıda zaten bahsedilmiş olsa da; cinsel ilişki konusunda bir durum daha vardır. Eğer bir kadın ve bir erkek arasında; üreme orga]]> Gusül Abdesti Nedir https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nedir.html Fri, 07 Dec 2018 08:28:59 +0000 Gusül Abdesti Nedir, Gusül "İğtisal"den alıntı bir isimden oluşur. Vücudun tüm yerini tıkamak anlamına gelir. Akıtılan suya gusül denmektedir. Bir hadise şerifte; Hz. Meymune'nin "Peygamber (sav)'e gusül koydum" s Gusül Abdesti Nedir, Gusül "İğtisal"den alıntı bir isimden oluşur. Vücudun tüm yerini tıkamak anlamına gelir. Akıtılan suya gusül denmektedir. Bir hadise şerifte; Hz. Meymune'nin "Peygamber (sav)'e gusül koydum" söylemesi, Yıkanacağım suyu koydum anlamındadır. Fakat Nevevi; "Şu anlama lugatta bu söylemin "gasl" ifadesiyle anılması daha iyi ve doğrudur. Gusül biçimi fukahanın yaptıklarıdır" denilmiştir. İslami şartlarının yerinde gusül demek, bütün vücudu yıkamaktır. Vücut adı hem dıştan, hem içe güzellik verir.

   Gusül Abdestini Erkekler Üzerinde Gerektiren Haller

   • Cinsel temas ile bitiminden sonra haz duymak ve heyecan içine girmek, fışkırmış olarak akan yapışkan sıvının ismine meni, yani sperm denilir. Bu haller var ise, oluştuysa gusül abdestini gerektirecek hallerdir.
   • Cinsel his, duygular, heyecan yaşamak, tenin tene değmesi vb. bitiminden sonra meni olarak gelmemişse, yani az açık renkli olmuşsa, yapışkan ama çok akmayan bir sıvı görülürse bunun adına mezi denir. Mezinin gelmesiyle gusül abdestini bu şekilde gerektirmez. İç çamaşırda lekelenme olduğunda sadece oranın temizliğini yaparak gerekirse iç çamaşırın değiştirilmesinde yarar vardır. Bunda da sadece abdest alınabilmektedir.
   • Tuvalet ihtiyacından sonra yada farklı zaman içinde cinsellikle ilgili etkileşme, haz duyma, bunların olmadığı yerde sadece açık renkli, az gelmiş, yapışkan ve az olarak gelen sıvı meni olmaz, gusül gerektirmez. Abdestten itibaren geldiği olursa tekrar abdest alınabilmelidir.

   Gusül abdesti erkeklerde, Cinsel temas ile yada her türlü ne şekilde olduysa meni vücuttan dışarı atılınca gerek uyur halde, gerek uyanık halde, gerek bilerek, gerek bilmeyerek, gerek isteyerek, gerek istemeyerek olduysa da Yüce Allah bu haller üzerinde olan kişilerin mutlaka temizlenip paklanmalıdır. Erkek, tenasül uzvunun kadının haznesine, ne kadar kalıp kalmadıysa bile meni gelmemiş olsa bile erkeğin ve kadının gusül abdesti alması olacaktır.

   Gusül Abdesti Nedir

   Gusül abdesti kadınlarda, Cinsel temasla, yada değişik şekil olsa bile bunun gibi zevkle vücuttan çıkan yada sıvı akıtılmasa bile gerek uyur halde, gerek uyanık halde, gerek bilerek, gerek bilmeden, olsa bile kadınlarda bu hal olduysa ve ay hali (regl) olup, bitiminden sonra kadınlarda gusül alması olur. Yüce Allah bu haller de olanlar yıkanıp temizlenmelidir demiştir.

   Gusül Abdesti

   Allah Teala Buyuruyor ki; Bu üç şeye devam edenler, gerçek dostumdur. Bunları terk edenlerse, benim gerçek düşmanımdır. Bu üç şey; namaz, oruç ve cünüplükten gusüldür. Gusletmek için kalkana, üzerindeki, kıl sayısınca sevap verilir. O kadar günahı affolur, Cenneti derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap, dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur.

   Allah-ü Teala meleklerine,

   'Bakın bu kulum, gece üşenmeden kalkıp emrime uymak için guslediyor. Şahit olun ki, bunun günahlarını af ve mağfiret eyledim' buyurur.

   Gusül abdestinin diğer faydaları;

   Gusül abdesti alma şartları gerçekleşme dahi, Cuma namazından önce gusül abdesti alarak, Cuma namazı kılmak sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhivesellem tarafından bildirildiği üzere çok hayırlıdır. Birde bayram namazları  için gusül abdesti almak hayırlıdır. Gusül abdesti almış olup gününü geçiren kimse tehlikelerden daha  bir korunmuş olur, ve günü işleri daha bir hayırlı geçer.

   Gusül abdesti olmayan kimselerde, Cami ve mescitlere giremez, Kuran-a el sürmez, Namaz kılamaz,

   Gusül abdestinin farzları; Farz demek, mutlaka yapılması gereken demektir.

   • Ağzının içini yıkamak
   • Burnun içini yıkamak
   • Bütün vücudu hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak, temizlemek.

   Gusül abdestinin alınış şekli;

   "Cünüplükten temizlenmeye niyet ettim" denilmesi kalpten niyet etmesi ye]]> Zevk Suyu Gusül Gerektirirmi https://www.gusulabdesti.gen.tr/zevk-suyu-gusul-gerektirirmi.html Sat, 08 Dec 2018 03:04:37 +0000 Zevk Suyu Gusül Gerektirir mi, Zevk suyu, olarak bilinen meni sıvısı, eşine sarılmakla ve oynaşmakla oluşan ince bir sıvı halidir. Bu sıvının yalnızca namaz abdestini bozmaktadır. Yani gusül abdestini bozmamaktadı Zevk Suyu Gusül Gerektirir mi, Zevk suyu, olarak bilinen meni sıvısı, eşine sarılmakla ve oynaşmakla oluşan ince bir sıvı halidir. Bu sıvının yalnızca namaz abdestini bozmaktadır. Yani gusül abdestini bozmamaktadır. Bu sıvının akıtılması yalnız kılınacağı vakit necaset olabileceğinden namaz için yeniden abdest alınması gerekir. Gusül abdesti, sadece vücudun salgıladığı sıvının çıkması ile vacip olur. Meninin oluşması halinde cinsel ilişki esnasında da olsa, ister okumak ile olsun, ister düşünmek ile olsun, vücuttan boşalmakla gelen meni ile cünüplük hali olacağından gusletmek farz olur.

   Gusül abdestini gerektiren haller

   • Şehvetle oluşan akıntı meni, idrar yolunda kalarak, dışarı akmadığı sürece, gusül abdesti gerektirmez. Yine vücuttan, şehvet olmadan da akarsa, yine gusletmek gerektirebilmektedir.
   • İstimna (mastürbasyon) gusül abdestini gerektirmektedir. İster kadın olsun, ister erkek olsun mastürbasyon, zevk için yapılmışsa haram olur. Sükunet bulabilmek için yapılmışsa caizdir. Zina yapılmışsa, vacip olur. Bunların hepsi zevk içinse haramdır. Sükunet aramak için olursa günahı yoktur. Zina edilmişse, zinadan korunabilmek için mastürbasyon yapmak gerekebilir.
   • Cünüplük, idrara çıkmadan gusül edilirse meninin arta kalan kısmı, isteksiz akmış olsa, yeniden gusül etmek gerekir. Bunlardan önce, yani gusülden önce idrarı yapmış olmak ve meninin geri kalan kısmını akıtarak gusül etmek gerekir. Şafi'ide, idrar yapılmış olsa bile, yeniden gusül yapmak gerekir.
   • Zekerin bir ucu, kadında da erkeğinde de dübürüne girilince, meni çıksa da çıkmasa da, bunlar da gusül etmek farzdır. Hayz'lı iken, temizlenmiş kadına dübüründen yakınlaşmak haramdır. Çok büyük günahı vardır. Livata ya da cinsi sapıklık diye oğlan kirletmek de büyük günahı vardır. Hayvana dahi tecavüz etmiş olan da gusül gerekir. Bu çok iğrenç ve büyük günahtır.
   • İhtilam olarak, uykudan uyansa kıyafetinde ve bedeninde ıslaklık olmuşsa, bu mezi olup beyaz akıcı sıvı olduğunu bilirse yada uyandığında mezi, akıyorsa gusül gerektirmez.
   • İhtilam olmuş ve hatırlayamıyorsa meni görenin, gusül etmesi gerekir. Mmezi, sansa ihtiyaten gusül edilir.
   • Uyandıktan sonra, kıyafetinde meni sıvısını gören, iltiham olduğunu hatırlamazsa da gusül eder.
   • Parmak ferce sokulursa, tat duyulursa, gusül etmek farzdır. Tat duyulmazsa, yine gusül etmek gerekir. 

   Zevk Suyu Gusül GerektirirmiGusül abdestini gerektirmeyen haller

   • Bir erkek, bir kadını veya bir erkek çocuğunu çıplak halde görürse gusül gerekmez. Gözle bakmakla cünüp olunursa gusül gerekir.
   • Bir kadın, kendi eşini veya bir kadını çıplak gözle görse gusül gerektirmez.
   • Karı-koca olan çiftlerde oynaşma olursa, çıplak resme bakmak yada düşünerek de mezi gelse dahi gusül gerekebilir. Gelmezse de gusül gerektirmez.
   • Kadınların lezzeti spiral gusle engel olmaz.
   • Kadın yada erkek, etek traşı olsa da gusül gerektirmez.
   ]]>
   Gusül Abdesti Nasıl Bozulur https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nasil-bozulur.html Sat, 08 Dec 2018 10:19:25 +0000 Gusül Abdesti Nasıl Bozulur, Gusül, yıkanmak demektir. Belirli durumlardan sonra bedeni yıkamak demektir. Önce besmele çekilir, niyet edilir, eller yıkanır, avret yeri yıkanıp temizlenir, sonra  güzelce normal abdest Gusül Abdesti Nasıl Bozulur, Gusül, yıkanmak demektir. Belirli durumlardan sonra bedeni yıkamak demektir. Önce besmele çekilir, niyet edilir, eller yıkanır, avret yeri yıkanıp temizlenir, sonra  güzelce normal abdest alınır. Daha sonra da, bütün beden yıkanır. Kur'an'da şöyle buyurulur, "Cünüp olduysanız boy abdesti alınız" Kimler gusül abdesti alır Eşi ile cinsi temasta bulunan, Herhangi bir yolla inzal olan, İslam'a giren, cuma günü namazdan önce erkekler,ölen, hayızdan nifasdan kurtulan, rüya görüp ihtilam olan, elle boşalan yani. Gusül, yıkanmak demektir. Cünüplükten kurtulmak için yıkanmaktır. Gusül abdesti, psikolojik bir rahatlık sağlarken insanın bedenini de rahatlatır. Kılların diplerindeki deliklerin açılmasını sağlayarak solunumu rahatlatır.  Özetle gusül abdestini bozan yedi maddeler,

   Gusül Abdestini Bozan Maddeler

   • Önden ve arkadan çıkan şeyler. (Kulağa akıtılan ilaç, ağzından çıksa, idrar yoluna konan pamuk, ıslanıp düşse, kadınların rahme koyduğu ilaç, geri gelse abdesti bozar.)
   • Ağızdan çıkan necis şeyler. (Ağız dolusu kusmak, kan tükürmek bozar.)
   • Deriden kan ve irin gibi şeylerin çıkması. (Göz hastalığı sebebiyle, gözünden ağrıyla yaş akması, burnundan veya kulaktan gelen kan ve irinin dışarı çıkması bozar. Maliki'de ise bozmaz.)
   • Uyumak. (Bir yere dayanıp uyusa, dayandığı şey alınınca düşecek gibi olursa bozulur.)
   • Bayılmak. (Sarası tutarsa veya delirse abdest bozulur.)
   • Namazda kahkaha ile gülmek.
   • Mübaşaret-i fahişe, yani karı koca çıplak olarak avret yerlerini sürtünmek.

   Gusül Abdesti Nasıl BozulurGusül Abdesti Bozan Haller

   • Cünüplük, cinsi münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun, meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.
   • Hayız ve Nifaz (lohusalık), hayız ve nifas hali sona erince, gusül farz olur.
   • Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile Muhammed'e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf'a göre gusül gerekmez.
   • Rüyada, şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışarıya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır. Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.
   • Cinsel ilişki halinde, sünnet yerini veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmıi bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır.
   • Uykudan uyunan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır. Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın, meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam, olduğunu hatırlamadığı taktirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebu Yusuf'a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının meni olduğunu anlıyorsa, gusül etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor ve şüpheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.
   • Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında b]]> Gusül Abdesti Nasıl Alınır https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti-nasil-alinir.html Sat, 08 Dec 2018 17:16:23 +0000 Gusül abdesti nasıl alınır, guslün sözlük anlamı bir şeyi su ile yıkamaktır. Fıkıh ilminde ise tüm vücudu temiz su ile yıkamak olarak tarif edilir. Fıkıhta gusüle büyük temizlik, gusül gerektiren durumlara ise büyü Gusül abdesti nasıl alınır, guslün sözlük anlamı bir şeyi su ile yıkamaktır. Fıkıh ilminde ise tüm vücudu temiz su ile yıkamak olarak tarif edilir. Fıkıhta gusüle büyük temizlik, gusül gerektiren durumlara ise büyük kirlilik denir. Gusül abdesti boy abdesti olarak da bilinir. Gusül abdesti bütün vücudun hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanarak temizlenmesidir. Gusül abdesti kadın ve erkeklerde aynı şekilde alınır. Gusül abdestiyle namaz kılınır, Kur'an-ı Kerim okunabilir, kısaca normal abdest ile yapılabilecek tüm ibadetler yapılabilir. Bu ibadetler için ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Cünüplükten çıkmak için ve kadınlarda lohusalık ve adet dönemi bittikten sonra gusül abdesti alınması gerekir. Gusül gerektiren bir durumdan sonra gusül abdesti alınmamışsa namaz kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, Kur'an-ı Kerim'e el sürmek, Kabe-i Muazzama'yı ziyaret etmek ve zaruri bir durum yoksa camiye girmek haramdır.

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır
  Gusül abdesti almak için önce Eüzü Besmele çekilerek banyoya sol ayakla girilir. Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya denerek niyet edilir. 

  Niyet sonrasında önce eller ve edep yerleri sol elle yıkanıp temizlenir. Vücudun hiç bir yerinde kir ve pislik kalmayacak şekilde vücut su ile temizlenir.

  Vücut temizlendikten sonra önce namaz abdesti alınır. Namaz abdestinden sonra sağ elle önce ağıza üç defa dolu dolu su verilir. Her defasında su boğazı yakacak şekilde gargara yapılarak ağız çalkalanır. 

  Ardından buruna yine sağ elle üç defa su verilir. Her defasında buruna verilen su ile burnun sızlaması gerekir. Sol elle burun temizlenir. 

  Ardından tüm vücut kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Göbek boşluğu, kulak delikleri, bıyık ve sakal altının mutlaka ıslatılması gerekir. Bu noktaya çok dikkat edilmelidir. 

  Sonra üç defa başa, üç defa sağ omuza, üç defa sol omuza su dökülerek vücut tekrar yıkanır. Gusül abdesti bu şekilde tamamlanır.

  Eğer gusül abdesti alınan yerde su birikiyorsa ayaklar banyodan çıkarken tekrar yıkanmalıdır. Abdest tamamlandıktan sonra banyodan sağ ayak ile çıkılmalıdır.

  Gusül Abdesti Farzları

  Allah-u Teala'nın emir kıldığı, maddi ve manevi temizlik anlamına gelen gusül abdesti farzı üçtür. Guslün farzları;
  • Ağza su vermek
  • Buruna su vermek
  • Tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak
  Ağzı, burnu ve tüm vücudu bir defa yıkamak farzdır. Ancak ağzın, burnun ve tüm vücudun üç defa yıkanması sünnettir. Guslün farzlarını yerine getirebilmek için ağza bol su alıp ağız içinin iyice yıkanması gerekir. Diş aralarında yemek kalıntıları varsa ve bu kalıntılar suyun geçmesini engelliyorsa iyice temizlenmelidir. 

  Buruna yine suyu sert bir şekilde almak, burun içinin iyice ıslanmasını sağlamak gerekir. Burun içindeki pislikler sümkürerek temizlenmelidir. Gusül abdesti alırken vücutta hiç bir yerin kuru kalmaması, elle suyun tüm bedene ulaştırılması gerekir. Vücutta suyun bedene temasını engelleyecek oje, yağlı boya gibi maddeler varsa bu maddelerin abdestten önce temizlenmesi gerekir.

  Gusül Abdesti Sünnetleri
  • Gusül abdestine niyet etmek
  • Besmele çekmek
  • Vücutta herhangi bir yerde kir ya da pislik varsa temizlemek
  • Avret yerini temizlemek
  • Gusül abdestinden önce normal abdest almak
  • Vücuda üç defa su dökerek, suyun vücudun her tarafına ulaşmasını sağlamak
  • Suyu önce başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza dökerek elle ovmak
  • Ayak basılan yere su birikmişse banyodan ayakları yıkayarak çıkmak gusül abdestinin başlıca sünnetleridir.
  ]]>
  Gusül Abdestinin Farzları https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdestinin-farzlari.html Sun, 09 Dec 2018 07:10:54 +0000 Gusül abdesti, Allah-u Teala'nın şart kıldığı, maddi ve manevi kirlilikten arınmaktır. Gusül tepeden tırnağa ulaşana kadar bedenin hiçbir yerinde kuru yer kalmaksızın yıkanmaktır. Namaz kılmak için alınan abde Gusül abdesti, Allah-u Teala'nın şart kıldığı, maddi ve manevi kirlilikten arınmaktır. Gusül tepeden tırnağa ulaşana kadar bedenin hiçbir yerinde kuru yer kalmaksızın yıkanmaktır. Namaz kılmak için alınan abdest küçük, gusül ise büyük abdesttir. Gusül abdestinin bir diğer adı ise boy abdestidir. Kılınan namazların kabulü için abdest ve gusül abdestinin eksiksiz olması gerekmektedir. Kadını ve erkeği cünüplükten çıkaran, hayz ve hifasdan çıkan kadınların manevi anlamda temizlenmesi için gusül abdesti mutlaka gereklidir.

  Gusül kişi için manevi temizlenme aracıdır. Çünkü gözle görünür yerde pislik olmaksızın, cünüp olan birinin temizlenmesi ve ibadetlerini yerine getirmesi için mutlaka gusül abdesti alması gerekir. Ayrıca gusül abdestinde mutlaka şartların yerine getirilmesi önemlidir. Aksi halde gusül abdesti geçersiz olur ve kişi cünüplükten çıkamaz.

  Gusül Abdestinin Farzları

  Gusül Abdestinin Farzları

  • Ağıza dolu dolu su alarak boğazda acı hissedene kadar çalkalamak
  • Buruna yandığı hissedilene kadar su çekmek
  • Tüm bedende toplu iğne başı kadar ıslanmadık yer kalmayacak şekilde yıkamak

  Mezheplere Göre Guslün Farzları

  Hanefi Mezhebi:

  • Ağzı yıkamak
  • Burnu yıkamak
  • Tüm vücudu yıkamak

  Şafii Mezhebi:

  • Niyet
  • Tüm vücudu yıkamak

  Maliki Mezhebi:

  • Niyet
  • Bütün vücudu yıkamak
  • Delk
  • Muvalat
  • Saçları hilallemek

  Hanbeli Mezhebi

  • Niyet
  • Besmele
  • Bütün vücudu yıkamak
  • Ağzın içini yıkamak
  • Burnun içini yıkamak

  Gusül abdestinin adabı tıpkı normal abdest gibidir.  Ağız ve burun 3'er defa bol su ile yıkanmalı, ancak gusül abdestine normal alınan abdestten daha fazla önem verilmelidir. Bütün beden tamamen ıslanacak şekilde yıkanmalıdır. Göbek oyuğu, kulaklar özellikle el ile ıslatılmalı ve ıslandığından emin olunmalıdır. Erkeler sakal ve bıyık altında bulunan derinin ıslandığından emin olmalıdır. Eğer sakal ve bıyık altına su ulaşmaz ise gusül abdesti alınmış sayılmaz. Aynı zamanda da saç dipleri de tam anlamı ile ıslanmalıdır.

  ]]>
  Gusül Abdesti https://www.gusulabdesti.gen.tr/gusul-abdesti.html Sun, 09 Dec 2018 19:59:02 +0000 Gusül (Boy Abdesti) Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) Gusül (Boy Abdesti)

  Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

  Gusül Gerektiren Haller:

  a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir. b. Hayız ve Nifas (Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.

  Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf'a göre gusül gerekmez.

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  Rüyada şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışarıya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır. Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

  Cinsel ilişki halinde sünnet yerinin veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmış bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır.

  Gusül Abdesti

  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.

  Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da, kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa yıkanması gerekmez.

  İdrarını yaparken, tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse, yıkanması gerekir. Organ uyanık olmayınca; gusletmek gerekmez, çünkü uyanıklık şehvetin bulunmasına delildir.

  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa]]>